Jest ostrzeżenie dla emerytów i rencistów. Przez jedną rzecz mogą stracić świadczenie

Jest ostrzeżenie dla emerytów i rencistów. Przez jedną rzecz mogą stracić świadczenie Źródło: Pixabay.com Chronomarchie

Renta i emerytura może zostać zmniejszona, a nawet zawieszona, przez jedną rzecz. Wszyscy seniorzy, którzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się przykrych konsekwencji.

Renta lub Emerytura może zostać nawet całkowicie zawieszona, jeśli seniorzy nie dopilnują jednej rzeczy. Niektórzy mogą być bardzo zdziwieni, warto mieć świadomość, jakie konsekwencje grożą za zignorowanie tej regulacji prawnej.

Renta bądź emerytura może zostać wstrzymana lub zmniejszona

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaapelował do emerytów i rencistów o szczególną uwagę. Urzędnicy ostrzegają tych seniorów, którzy dorabiają sobie dodatkowo do emerytury. Jeśli nie dopilnują jednej rzeczy, kwota ich świadczenia może zostać znaczenie zmniejszona. W niektórych przypadkach zostanie nawet całkowicie zawieszona. Warto mieć świadomość, na co zwrócić uwagę, zanim stracimy swoje pieniądze.

Chodzi o kwotę przychodów, które musi wykazać każdy dorabiający sobie senior, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Tych świadczeniobiorców obowiązują limity dochodowe, których przekroczenie może mieć przykre konsekwencje. Nie dotyczą one emerytów i rencistów, którzy przekroczyli wiek emerytalny czyli aktualnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oni mogą dorabiać bez limitu, wyjątek stanowią jednak ci świadczeniobiorcy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnej, czyli aktualnie do 1200 zł brutto.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Dorabiający emeryci mają obowiązek rozliczyć się z urzędem z każdego dodatkowego przychodu

ZUS poinformował, że od 1 marca br. limity dla dorabiających emerytów i rencistów wzrosną. Według przepisów zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%. Aktualnie kwoty miesięcznego przychodu wynoszą 3639,10 zł czyli 70% przeciętnego wynagrodzenia i 6758,20 zł czyli 130% wynagrodzenia. Wszyscy, którzy nie dopilnują limitów, mogą się liczyć z przykrą niespodzianką i nie otrzymać spodziewanych pieniędzy

Dzisiaj grzeje: 1. Justyna Kowalczyk zniknęła. Walczy z okropną chorobą

2. Napis na nagrobku, który zbulwersował wielu. Rodzina umieściła niecenzuralne zdanie

W przypadku dorabiających rencistów sprawa wygląda nieco inaczej. Od 1 marca kwota przychodu, jaką mogą uzyskać takie osoby wynosi 3639,10 zł, a po przekroczeniu tego limitu świadczenie zostanie zawieszone, a nie pomniejszone.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dzień Kobiet w jej stylu. Co sprawi kobietom prawdziwą przyjemność?
  2. Umyły włosy płynem do higieny intymnej. Spojrzały w lustro, a efekt zaparł im dech w piersiach
  3. Nagła śmierć, Polacy pogrążyli się w żałobie. Nie żyje Grzegorz Stolarek
  4. Jest afera, porażająco poniżyli Jana Pawła II na oczach całego świata. Katolicy będą wściekli
  5. Nie żyje Polka we Włoszech. Znaleziono ją na ulicy
  6. Po zjedzeniu hitowego produktu nowotwór rośnie jak na drożdżach. Lepiej wyrzucić go do śmieci

źródło: ddwłocławek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News