W ubiegłym tygodniu szefowa rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, zapowiedziała w rozmowie z mediami rychłą rekonstrukcję swojego gabinetu. Padło już pierwsze nazwisko ministra, który na pewno na tym ucierpi. 

Po kilku miesiącach rządów Prawa i Sprawiedliwości, obóz władzy przeżywa pierwszy poważny kryzys. Najpierw afera związana z obsadzaniem spółek należących do państwa działaczami PiS oraz ich rodzinami doprowadziła do dymisji ministra skarbu, Dawida Jackiewicza.

To jednak, jak zapowiedziała w rozmowie z mediami premier Szydło, nie koniec dymisji i zmian w rządzie. Szefowa rządu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziała głębokie zmiany nie tylko personalne, ale także systemowe.

Kilku ministrów na pewno straci swoje stanowiska. Na razie do mediów przedostała się informacja o pierwszym z nich, który na pewno straci na zmianach.

Mowa o ministrze finansów. Jak dowiedziały się media, resort Pawła Szałamachy zostanie podporządkowany ministrowi rozwoju i wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu. W praktyce Szałamacha (jeśli rzeczywiście nie zostanie odwołany ze stanowiska) będzie ministrem jedynie z nazwy. Wszystkie ważne decyzje będzie podejmował jego przełożony, czyli wicepremier Morawiecki.

Morawiecki będzie miał po zmianach kontrolę totalną nad polską gospodarką. Jak wynika z doniesień medialnych, będzie mu podlegać kilka ministerstw tj. ministerstwo skarbu, finansów, energetyki, gospodarki morskiej i cyfryzacji.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh

Zobacz również

...