Polacy dostaną rekompensaty. Po 10 tys. złotych

Polacy dostaną rekompensaty. Po 10 tys. złotych Źródło: fot. Pixabay.com

Węgiel stanowi o polskiej energii - przekonywał na niedawnym szczycie klimatycznym ONZ prezydent Andrzej Duda. Górnicy i ich rodziny mogą być zadowoleni. Rząd przygotowuje się do wdrożenia ustawy "węglowej". Za odebranie tzw. deputatów na węgiel byłym pracownikom kopalń państwo wypłaci uprzywilejowanym wielkie pieniądze!

Węgiel napędza polską energetykę. Trudno wyobrazić sobie polską gospodarkę bez czarnego "paliwa". Choć przykładamy coraz większa uwagę do problemu niskiej emisji, która przekłada się m. in. na smog, węgiel wciąż kupowany jest na tzw. opał.

Węgiel utracony? Państwo zwróci rekompensaty - ponad 10 tys. zł dla uprawnionych

Z wydobyciem węgla wiąże się jednak istotna zmiana, która wkrótce zacznie obowiązywać w polskim prawie. Rząd wyciąga rękę do górników i rodzin, które przez lata otrzymywały z przedsiębiorstw przydział na węgiel. Chodzi o dawnych pracowników kopalni, ale też ich bliskich, którzy nie mogą już korzystać z przywilejów górniczych. Pod koniec ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, dzięki której wybrani Polacy otrzymają 10 tysięcy złotych tzw. "rekompensaty za utracone prawo do węgla". Mowa w tym miejscu o deputatach - pracownicy kopalń i ich rodziny otrzymywały oprócz pensji przydział węgla, który wykorzystywali w okresie grzewczym. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ: - Ustawa o wypłacie rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla wejdzie w życie 22 stycznia 2019 roku. Wypłata rekompensat rozpocznie się 1 czerwca – informuje Ministerstwo Energii Od 22 stycznia spełniający wymogi ustawy będą mogli zgłaszać wnioski "w wyznaczonych do tego miejscach". Rekompensaty należą się tym osobom, którym przedsiębiorstwa górnicze zaprzestały wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie. Ustawa rozszerza grono uprawnionych do otrzymywania 10 tys. zł rekompensaty. Dzięki nowelizacji ze środków skorzystają m.in. wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. Do tego dochodzą również osoby, które zdecydowały się na świadczenia przedemerytalne. Nie musimy chyba dodawać, że o podobnym wsparciu wiele branż może jedynie pomarzyć.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ojciec tragicznie zmarłego górnika nie wytrzymał. „Węgiel się tylko liczy, życie macie w du*ie!”
  2. „To zdrada Unii!” Europa oburzona, POTĘŻNY kraj dołącza do Kaczyńskiego, Czech i Węgier
  3. Katarzyna Warnke: wiek gwiazdy zaskakuje. Jej mąż jest dużo młodszy
  4. Ile zarabia Katarzyna Figura? Zarobki gwiazdy wprawiają w osłupienie
  5. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News