szwecja
Wiadomości Pikio - 22 Lipca 2015

Islam łączy szwedzkie partie: Ramadan to nasza narodowa tradycja

Szwedzcy politycy niemalże jednogłośnie twierdzą, że Ramadan, czyli muzułmańskie święto, jest również szwedzką tradycją narodową.

Ramadan jest świętym, dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego. To właśnie wtedy, według islamu, miało się rozpocząć objawienie Koranu. Podczas święta nie wolno od świtu do zmierzchu spożywać pokarmu, pić, palić, używać kosmetyków, uprawiać seksu oraz kłamać Allahowi i jego Prorokom. Szwedzcy politycy uważają, że ramadan stał się szwedzką tradycją. Między innymi w związku z tym, że stale rośnie liczba muzułmanów w tym kraju. Prawie 30% populacji Sztokholmu jest zamieszkana przez imigrantów, a do 2045 roku szwedzki urząd planowania zakłada, że przez imigrację stolica przekroczy 3 miliony mieszkańców, a połowę będą stanowić wyznawcy islamu. Po wywiadzie z Raidem Aminem ze Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich, w którym stwierdził, że ramadan bez dyskusji jest szwedzką tradycją, politycy zaczęli potwierdzać jego słowa. Serwis Nyheter24 zebrał wypowiedzi parlamentarzystów, z których większość zgodziła się z muzułmańskim studentem. Socjaldemokraci podkreślali, że święto musi być postrzegane jako święta tradycja. "Święto obchodzone przez Szwedów w Szwecji musi być tak postrzegane" - mówi Veronica Palm. Politycy z centrum wraz z liderem Andersem W Jonssonem również zgadzają się z tezą. Polityk podkreślił, że obecnie więcej Szwedów obchodzi ramadan niż spożywa kultowego w kraju "kwaśnego śledzia". „Szwedzka tradycja nie oznacza, że wszyscy Szwedzi biorą udział. Jednak więcej Szwedów obchodzi Ramadan niż je kwaśnego śledzia w sierpniu, mimo to kwaśny śledź to szwedzka tradycja więc i Ramadan powinien być za nią uznawany.” Z tezą nie zgadzają się jedynie konserwatyści i chrześcijańscy demokracji, którzy w swoich wypowiedziach starali się jednak uszanować muzułmańskie święto. „Nie uważam ramadanu za szwedzką tradycję. Ale ponieważ coraz więcej ludzi z innych kultur i religii zostaje Szwedami, jasnym jest, że jest coraz więcej tych którzy obchodzą inne święta niż te tradycyjnie szwedzkie.” - mówił konserwatysta Edward Riedl.Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEMPolub Pikio.pl, by być na bieżąco:
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News