Rak gardła: Jakie są przyczyny i objawy?

Rak gardła: Jakie są przyczyny i objawy? Źródło:

Rak gardła to choroba, występująca najczęściej u ludzi powyżej 40. roku życia. Diagnozuje się go dosyć często, gdyż główną przyczyną jest palenie papierosów i picie alkoholu. Coraz częściej występuje też u osób młodszych, lecz wtedy jest wynikiem innych niestandardowych czynników. Objawy raka gardła przypominają objawy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych, dlatego choroba często jest lekceważona.

Rak gardła jest nowotworem złośliwym. Występuje w górnej, środkowej lub dolnej części gardła. Jego najczęstszą postacią jest rak płaskobłonkowy, który objawia się głębokim naciekiem.

Rak gardła - objawy

Objawy raka gardła przypominają infekcję górnych dróg oddechowych, co nie sprzyja jego wczesnemu wykryciu. Najczęstszym symptomem raka gardła jest chrypka. Zmiana barwy głosu jest wczesnym symptomem raka krtaniowej części gardła. Wczesne symptomy raka gardła mają różne objawy w zależności od pierwotnego umiejscowienia guza. Objawy raka jamy nosowo-gardłowej - początkowo rak rozwija się w sposób skryty, nie dając żadnych objawów. Pierwszym objawem klinicznym są przerzuty do węzłów chłonnych szyi, powiększone węzły chłonne są widoczne na szyi. Innym początkowym objawem jest przewlekły nieżyt nosa i zatok przynosowych. Następnie może pojawić się jednostronne wysiękowe zapalenie lub nawracające zapalenie ucha środkowego. W kolejnym etapie pojawiają się bóle głowy o różnym nasileniu spowodowane naciekiem podstawy czaszki przez nowotwór. Pacjenci skarżą się również na nieprzyjemny zapach z ust i nosa oraz trudności w mówieniu. Stosunkowo rzadkimi objawami jest krwawienie z nosa czy drętwienie twarzy. Objawy raka ustnej części gardła - głównym pierwszym objawem tego typu nowotworu jest bardzo silny ból podczas przełykania śliny, dlatego często myli się go z różnymi infekcjami. Co odróżnia nowotwór od infekcji bądź wirusa, to charakterystyczne uczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej oraz powiększone węzły chłonne, które są widoczne na szyi. W bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się problemy z przełykaniem pokarmów, nieprzyjemny zapach z ust, trudności w mówieniu i oddychaniu a także szczękościsk. Objawy raka krtaniowej części gardła - nowotwory te charakteryzują się skrytym i nietypowym przebiegiem. Często przypominają przewlekłe zapalenie gardła. W początkowym stadium chory odczuwa dyskomfort w gardle, trudności w połykaniu, drapanie, uczucie suchości i podrażnienie. W przypadku zaawansowanego nowotworu pojawiają się takie objawy jak problem z oddychaniem, wyraźna utrata masy ciała, przewlekła chrypka, krwioplucie i nieprzyjemny zapach z ust.

Rak gardła - przyczyny

Najczęściej przyczyną raka gardła jest palenie oraz picie alkoholu (zwłaszcza stosowanie obu tych używek jednocześnie), żucie tytoniu lub ziaren betelu. Innym czynnikiem jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały, a bogata w sól. Rozwojowi nowotworu sprzyja również kontakt z różnego typu chemikaliami, np. lotnymi rozpuszczalnikami czy azbestem. Nowotwór gardła powodują także przewlekle choroby krtani i gardła. Na raka ustnej części gardła, czyli gardła środkowego najbardziej narażeni są mężczyźni po 50. roku życia. Jego przyczynami są, jak już wcześniej wymieniono, palenie i picie alkoholu. Okazało się jednak, że coraz częstszą przyczyną jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i z tego powodu zdarza się, że występuje również u osób w młodym wieku.
Rak jamy nosowo-gardłowej, czyli gardła górnego. Ten rodzaj raka pojawia się zwykle przed 40. rokiem życia, częściej u mężczyzn i jest związany z zakażeniem wirusem Ebsteina-Barr (EBV). Palenie czy picie w tym przypadku nie są czynnikami etiologicznymi.
 

Zobacz także:

  1. Dieta OXY: Na czym polega, ile kosztuje i czy jest efektywna?
  2. Bartłomiej Sienkiewicz trafił nagle do szpitala!
  3. Gucwińscy byli symbolem TVP. Koszmarna prawda wyszła na jaw
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News