Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oświadczyła, że jej resort źle oszacował koszta programu 500+. Minister podkreśliła jednak, że nie ma mowy o tym, by wstrzymano z tego powodu wpłaty.

Szefowa MRPiPS przyznała, że wypłacanie środków w ramach programu 500+ jest przeprowadzane z powodzeniem. Zdaniem Rafalskiej, mimo krytyki i ataków podważających wypłacalność, każdy, kto jest beneficjentem programu, będzie otrzymywał pieniądze.

 – Środki na wypłatę 500 plus są absolutnie w pełnej kwocie zagwarantowane. To są zobowiązania prawnie zdeterminowane. Wypłacimy te zobowiązania – podkreśliła minister.

Rafalska stwierdziła także, że samorządy alarmują, że w grudniu zabraknie pieniędzy na wypłatę środków. I w tej kwestii minister uspokajała i zapewniła, że Ministerstwo Finansów przygotowało już na potrzeby programu odpowiednią kwotę.

 –  Samorządy już grzmią, że w grudniu może brakować pieniędzy. A ja podkreślam: resort finansów potwierdził, jest zagwarantowane pełne zapotrzebowanie na środki na realizację programu. Proszę się nie martwić – przyznała Rafalska.

Środki na 500+ mają być także w przyszłych latach. Zapotrzebowanie na flagowy program rządu Beaty Szydło ma być już wpisane do budżetu na kolejny rok. Kwota ta wynosi 23 mld złotych.

 – Na wypłatę świadczenia 500 plus ponad 23 miliardy już są zaplanowane w budżecie, który już jest w tej chwili procedowany  –  zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Minister podkreśliła też, że jak na razie nie są planowane żadne zmiany w materii programu Rodzina 500+. Jej resort skupia się teraz na wykonywaniu programu do kwietnia, kiedy to będzie można zacząć oceniać jego działanie. Jak dotąd wszelkie wyliczenia w ramach programu były oparte na szacunkach, a te okazały się być błędne.

 – Musimy pozwolić, żeby w pierwszym roku ten program bez żadnych zmian funkcjonował, bo chcieliśmy go dokładnie policzyć. Przypominam, że nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu. Wiemy, ile on kosztuje: kosztuje więcej niż planowaliśmy – przyznała Rafalska.

źródło: polsatnews.pl
pt

Zobacz również