Polacy się wściekną! Rachunki poszybują w górę

Polacy się wściekną! Rachunki poszybują w górę

Polacy dostaną po kieszeniach! Jeszcze nigdy nie płaciliśmy tak wysokich rachunków za energię elektryczną, a będzie tylko gorzej. Już w 2019 roku ceny prądu pójdą drastycznie w górę. Dlaczego? I o ile faktycznie zwiększą się nasze regularne wydatki?

Polacy mają poważne powody do wściekłości. Już teraz ceny prądu są zdecydowanie wyższe niż chociażby w styczniu bieżącego roku. Prognozowana sytuacja jest jednak jeszcze gorsza. A wszystko przez upały, które obecnie dopadły całą Europę. To właśnie wysokie temperatury, susze oraz coraz droższe paliwo podniosą ceny prądu w najbliższych miesiącach, szczególnie na początku 2019 roku. Na giełdzie cena prądu w lipcu to 245 zł za MWh, co oznacza, że ceny prądu wzrosły od lipca o blisko 75 złotych. Dzień wcześniej ceny w dostawie na 2019 rok osiągnęły rekordową wysokość, bo aż 227 zł za MWh.

Wysokie ceny prądu - wszystko przez upały!

Jak się okazuje, jednym z najważniejszych czynników tak wysokiego wzrostu cen jest wysoka temperatura i parowania wody. W gorące lato coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie klimatyzacji, co zwiększa popyt na prąd. Elektrownie ponoszą również dodatkowe koszty związane z chłodzeniem, ponieważ poziom wody w rzekach w wyniku parowania osiąga krytycznie niski poziom. Wiele elektrowni w Europie musiało zmniejszyć produkcję, co również zwiększa cenę surowca. Niemiecką elektrownię w Karlsruhe zaalarmowała szczególnie wysoka temperatura w Renie. Podobna sytuacja ma miejsce w Skandynawii, której hydroelektrownie na co dzień są źródłem energii odnawialnej dla całej Europy. Obecnie działają jedynie na połowie swoich możliwości. Polska energia pochodząca z węgla kamiennego jest natomiast obarczana coraz większymi opłatami ekologicznymi. Unia Europejska nakłada kolejne koszta, z którymi nieustannie walczy polski rząd. Do tej pory jednak walka idzie mozolnie, a Polacy muszą przygotować się na coraz wyższe rachunki.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Zamachy na WTC. Historyczny przełom po 17 latach od koszmaru
  2. Masz taki dokument? Jest wart fortunę!
  3. PiS podwyższy emerytury, ale nie wam. Księża dostaną więcej
  4. Ćwierć miliona za zabicie psa. Mafia wyznaczyła nagrodę
fot. Pexels fot. Pexels
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News