Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają Źródło: Pexels.com / Burak K

Rachunki za energię mogą być wyższe nawet do 40%. Drastyczna podwyżka czeka nas już za 2 miesiące. Wraz ze wzrostem cen prądu, czekają nas brutalne podwyżki niemalże wszystkiego.

Większe rachunki za energię są spowodowane nowymi przepisami unijnymi. Rok temu Unia Europejska ogłosiła neutralność klimatyczną - urzędnicy chcą, aby do 2050 roku aż 80% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Z kolei do 2030 roku Unia ma zamiar zmniejszyć emisyjność o 45%. Dla gospodarek krajów uzależnionych od węgla oznacza to drastyczny wzrost cen energii.

Rachunki za prąd przestają być sprawą rządu

Polska gospodarka w 77% opiera się na węglu, dlatego ustanowiony 10 lat temu unijny Pakiet Klimatyczny jest dla nas szczególnie uciążliwy. O ile dekadę temu za tonę emisji dwutlenku węgla trzeba było zapłacić 5-6 euro, obecnie nie ma co liczyć na stawkę poniżej 10 euro. 

Wraz z końcem roku, Polaków przestanie chronić ustawa, w myśl której rząd finansuje część opłat za energię. RMF FM informuje, że państwowe spółki przestały milczeć i straszą podwyżkami od kilkunastu do nawet 40%. Z kolei Narodowy Bank Polski przewiduje, że ceny prądu wzrosną realnie o około 8%.

WIĘCEJ TEKSTU POD GALERIĄ

Minister nadzoru właścicielskiego, Jacek Sasin, zapowiedział spotkanie z szefami spółek energetycznych planujących podwyżki.

- Będziemy szukać takich możliwości, żeby firmy energetyczne były w stanie utrzymać dotychczasowe taryfy dla odbiorców. - powiedział. 

Polaków czekają znaczne podwyżki? 

Dla kontrastu, po trzech kwartałach 2019 roku Polska Grupa Energetyczna osiągnęła wynik EBITDA na poziomie 6,1 miliarda, czyli o 18% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Zysk netto PGE wyniósł 2,2 miliarda złotych i był aż o 29% wyższy niż w roku 2018. Energa również nie ma powodów do narzekań. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie. Tuż przed śmiercią mogła zostać zgwałcona

2. Straszne informacje o tragedii w polskiej miejscowości. Nie żyją uczniowie

Tak gwałtowne i wysokie podwyżki cen prądu przełożyć się mogą zdaniem specjalistów na ogólne podwyżki w różnych dziedzinach życia. Ceny w sklepach od dłuższego już czasu bezustannie rosną, a po podwyżkach prądu może się to jeszcze nasilić, uprzykrzając życie Polaków. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od 40 lat nie mył włosów. Efekt zdumiewa
  2. Mięso z kurczaka jest niebezpieczne dla kobiet. Słowa lekarza o zagrożeniu zdrowia wręcz odbierają smak
  3. Dietetyczka przez 12 dni jadła tylko banany. Teraz promienieje, efekt diety oszałamia
  4. Przed laty matka Kaczyńskich ujawniła własną tajemnicę. Powiedziała też, dlaczego Jarosław jest kawalerem
  5. "Są atakowani siekierami, oblewani kwasem, a nawet mordowani czy podpaleni w miejscu pracy". Wszystko przez 500 plus

Źródło: bizblog

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News