Co Chruszczow Ukrainie podarował, Putin odebrał. Jednak z taką retoryką, jaką prezentuje dzisiaj Władimir Władimirowicz Putin, nie mieliśmy do czynienia od lat trzydziestych XX wieku…

„Krym zawsze był i jest nieodłączną częścią Rosji ? Władimir Putin”.

„Sudety były i są niemieckie ? twierdził Hitler”.

Czy te 2 cytaty łączą się ze sobą? Odpowiedź jest oczywista – jak najbardziej.

Retoryka Prezydenta Rosji podczas jego orędzia z początku tego tygodnia, przypominała aż do bólu mowy przywódcy III Rzeszy przed drugą wojną światową.
Intrygujące wydaje się być szczególnie porównanie przez Putina jego kraju do sprężyny, która, jeśli będzie ściskana w nieskończoność, w pewnej chwili będzie musiała się rozprostować. Putin przypomniał też, że świat nie liczył się ze zdaniem Rosji, dając miejsce do ekspansji dla NATO – propaganda na wysokim poziomie, a co gorsza, większość przeciętnych Rosjan w nią wierzy, podobnie tak jak lwia część przeciętnych obywateli rosyjskich popiera agresywną politykę Władimira Putina.

Jak wskazuje Rzeczpospolita, i Hitler, i Putin dotykali tu tych samych strun, a ich argumenty są do siebie bliźniaczo podobne. Tak Rosjanie, jak i Niemcy zostali po prostu oszukani.

?Decyzje zostały podjęte za plecami ludzi. W totalitarnym państwie nikt nie pytał nikogo o zdanie. Wtedy [w 1954 roku] niemożliwe było wyobrazić sobie, że Ukraina i Rosja mogą się rozejść i stać się osobnymi państwami (…). Niestety, to, co wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Sprawy potoczyły się tak szybko, że niewielu ludzi zdawało sobie sprawę, jak dramatyczne będą te wydarzenia. Wielu ludzi w Rosji, na Ukrainie i w reszcie republik miało nadzieję, że Wspólnota Niepodległych Państw stanie się nową, wspólną formą państwowości (…). Wszystko to pozostało pustymi obietnicami, podczas gdy to wielkie państwo zniknęło. Dopiero gdy Krym stał się częścią innego państwa, Rosja zdała sobie sprawę, że nie tylko została okradziona, lecz i obrabowana” ? mówił Putin, uzasadniając aneksję Krymu. ?A co z państwem rosyjskim? Pokornie zaakceptowało sytuację (…). Było wtedy niezdolne do ochrony swoich interesów” ? dodał.

A co mówił Hitler we wrześniu 1938 roku, w przededniu aneksji Kraju Sudeckiego, regionu Czechosłowacji przy granicy z Niemcami i Austrią?  ?Większość ludzi po prostu została zmuszona ulec strukturze stworzonej w Wersalu, bez pytania nikogo o opinię (…), państwo niemieckie było szantażowane przez piętnaście lat. Dziś, chwała niech będzie Panu, jesteśmy w pozycji, w której możemy powstrzymać gwałt i rabunek Niemiec i Niemców” ? odgrażał się Hitler i dodawał, że ?architekci  krótkowzrocznego przedsięwzięcia w Wersalu”, którzy doprowadzili do powstania ?abnormalnej struktury państwa czechosłowackiego”, powinni byli przewidzieć, że takie państwo, z 3,5 milionami Niemców w swoich granicach, ?nie może kontynuować swoich grzechów [prześladowania Niemców] w nieskończoność”.

 

Student I roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości, konserwatysta.

Hobby i zainteresowania: publicystyka, sport, historia, polityka, prawo.

Zachęcam też do polubienia mojej strony na Facebooku, jak również do obserwowania profilu na Twitterze. :)