W Puszczy Noteckiej znikają całe połacie lasu. Co tam się dzieje?

W Puszczy Noteckiej znikają całe połacie lasu. Co tam się dzieje?

Puszcza Notecka zaczyna zanikać? Zdjęcia satelitarne pokazują pewną niepokojąca zależność. Czy jest możliwe, że ten popularny kompleks leśny wkrótce całkiem zniknie? To, co się dzieje z tą piękną puszczą w zachodniej części Polski jest bardziej niż niepokojące.

Puszcza Notecka jest jednym z bardziej znanych kompleksów leśnych w Polsce. W ciągnącej się na długości ponad 100 km puszczy, niedawno została zauważona niepokojąca zależność. Ma to związek z udostępnionymi przez Google zdjęciami satelitarnymi przedstawiającymi, jak zmieniła się powierzchnia Polski od 1984 roku. W opublikowanym filmiku (a w zasadzie animacji, złożonej z robionych rok po roku zdjęć) widać drastyczne różnice między poszczególnymi latami. Puszcza, która podczas okresu sanacji zaczęła umierać, teraz widocznie rozpoczęła proces odradzania się. Jednakże jej przyszłość nie jest taka jasna, ze względu na proces pozyskiwanie drewna w tamtych rejonach. Mieszkańcy Niziny Wielkopolskiej zaczynają niepokoić się, czy ten znany, najstarszy zwarty kompleks leśny w tamtych rejonach ma szansę przetrwać. W XX wieku puszcza doznała ogromnych strat, głównie w związku z niewłaściwie prowadzoną gospodarką leśną. Teraz, gdy puszcza powoli, bardzo powoli zaczyna się odradzać, po tak długim czasie, potrzeba roztoczyć nad nią szczególną opiekę.

Puszcza Notecka może zniknąć?

Jej przykład pokazuje, jak niewłaściwe pozyskiwanie drewna może wpłynąć na zasoby lasu. Drewno jest niezwykle potrzebnym surowcem, jednym z najważniejszych dla człowieka. A co najistotniejsze - jest to dobro odnawialne.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ W przypadku, gdy puszcza zaczyna "wracać do życia", konieczna jest wyjątkowo staranna kontrola procesów pracy drwali i harwesterów. Jednak całkowite zaniechanie działań skutkowałoby ostatecznym końcem puszczy. Przedstawiciele Lasów Państwowych uspokajają, twierdząc, że obawy mieszkańców są bezpodstawne. Wyjaśniają, ze puszcza stwarza trudne warunki do prowadzenia gospodarki leśnej. Warunki bytowe dla roślin i zwierząt są ciężkie przez wzgląd na wydmy i małą ilość wody. Nie daje także warunków do rozwoju bioróżnorodności, a monokulturowość jest dla lasu niezwykle niebezpieczna. Zaznaczają, że Puszcza Notecka jest w dobrych rękach i istnieje opracowany plan jej ratowania. To właśnie wprowadzenie bioróżnorodności jest jednym z głównych celów dla wspomożenia jej rozwoju. Zręby są konieczne, aby móc wprowadzić bioróżnorodność, lecz są prowadzone w sposób adekwatny, nastawiony na dobry puszczy. Nie ma wątpliwości, że w wyniku działalności człowieka środowisko naturalne cierpi najbardziej. Jednak zręby są głównym środkiem prowadzenia polityki leśnej. Zaniechanie ich mogłoby doprowadzić do degradacji całego lasu. Przestrzeń wokół nas zmienia się diametralnie przez działalność człowieka, lecz dyby nie ona, nie byłoby też szans na odratowanie Puszczy Noteckiej.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Czy Kuba Wojewódzki w końcu się ożeni? Poznajmy kobiety słynnego showmana
  2. Gdzie mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom zachwyca
  3. Jackowski przewidział przyszłość Kaczyńskiego: „Leży w łóżku, wokół niego stoją posłowie”
  4. Agata Duda martwi się o córkę. Kinga zdruzgotana nagłą śmiercią przyjaciółki
  5. „Lista grzechów” Tadeusza Rydzyka opublikowana w sieci. Redemptorysta będzie wściekły
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
źródło: twojapogoda Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News