Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?

Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć? Źródło: pixabay.com/free-photos

Przygotowanie roweru do sezonu letniego to bardzo ważna sprawa, której absolutnie nie powinniśmy ignorować, ani przeoczyć. Przed pierwszą wycieczką jednośladem należy przecież sprawdzić, czy jest w pełni sprawny. Kiedy to zrobić i jak należy sprawdzić rower przed wyruszeniem w podróż?

Przygotowanie roweru do sezonu już powinno być za nami, jednak jeśli się spóźniłeś z otwarciem sezonu rowerowego, to nic strasznego - zawsze możesz nadrobić stracony czas. Temperatury na zewnątrz coraz wyższe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się na przejażdżkę góralem, składakiem, damką lub tandemem.

Kiedy nie używamy samochodu przez kilka miesięcy, udajemy się do mechanika, aby sprawdził, czy w związku z przestojem nic się nie zepsuło. Dokładnie tak samo powinniśmy uczynić w przypadku roweru. Natomiast możemy to również sprawdzić samodzielnie, ponieważ jeżeli dbamy o nasz sprzęt, nie powinno to być wcale trudne.

Przygotowanie roweru do sezonu letniego - instrukcja krok po kroku

 - Nawet, jeśli dobrze zakonserwowaliśmy rower na zimę i przechowywaliśmy go w odpowiednich warunkach, powinniśmy zrobić gruntowny przegląd, zanim znów wsiądziemy na dwa kółka. Możemy po prostu oddać rower do serwisu, albo - w miarę możliwości - działać na własną rękę - mówi jeden ze specjalistów.

Po pierwsze - mycie. Pielęgnacja naszego modelu jest kwestią kluczową. Jemu też po zimie przyda się kąpiel. Trzeba zebrać z niego kurz i wypucować ramę, wtedy łatwiej będzie ocenić jego stan techniczny. Na rynku jest wiele środków czyszczących przeznaczonych do rowerów, jednak jeśli takowego nie posiadacie, wystarczy woda z odrobiną płynu do naczyń. Po dokładnym umyciu należy wytrzeć jednoślad suchą szmatką.

Następnie warto sprawdzić stan łańcucha i go nasmarować, musimy też sprawdzić hamulce, czy wszystko z nimi w porządku. Jeśli jest to konieczne, to musimy wymienić linki hamulcowe na nowe. To właśnie hamulcom poświęćmy najwięcej uwagi, w razie niebezpieczeństwa, będą bardzo potrzebne, szkoda, żeby akurat wtedy zawiodły. Kolejnym istotnym elementem są koła, a raczej same opony. Trzeba je napompować tak, aby miały odpowiednie ciśnienie, które zazwyczaj podane jest na popularnej "gumie".

To absolutna podstawa, aby sprawdzić nasz rower bardziej szczegółowo, lepiej udać się do serwisu, który zajmie się nim profesjonalnie.

Sklep oraz serwis rowerowy. Naprawa rowerów - cena części

 - Właściwe przygotowanie roweru do sezonu to gwarancja bezpiecznej i bezstresowej jazdy. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz rower będzie działał bez zarzutu, a sami nie jesteśmy w stanie wykonać pełnego przeglądu, skorzystajmy z usług profesjonalnego serwisu, który dysponuje odpowiednim sprzętem - radzi pracownik sklepu rowerowego.

Za podstawowy przegląd naszego jednośladu powinniśmy zapłacić około 50 zł, to usługa, która zawiera przede wszystkim dokręcenie wszystkich śrub i wyregulowania różnych części. Bardziej szczegółowy serwis to już koszt od 100 do 150 złotych. Jednak jeśli podczas serwisu okaże się, że konieczna jest wymiana poszczególnych składowych, powinniśmy liczyć się z dużo wyższymi kwotami, w zależności do ceny zamiennika.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News