Przez rządową pomoc dla frankowiczów do budżetu trafi o 5 mld zł mniej
Wiadomości Pikio - 12 Sierpnia 2015

Przez rządową pomoc dla frankowiczów do budżetu trafi o 5 mld zł mniej

Z uwagi na zmieniane na szybko zapisy uchwalonej ostatnio ustawy o pomocy dla frankowiczów do budżetu państwa trafi w sumie o 5 miliardów złotych mniej. 

Na ostatnim posiedzeniu polskiego sejmu przegłosowano ustawę wprowadzającą w życie rozwiązania, które pomogą zadłużonym we frankach spłacić kredyty. Nowe prawo przewiduje m.in. spłatę długu po kursie franka jaki obowiązywał w dniu zaciągnięcia pożyczki. Początkowo ustawa zakładała, że kosztami rozwiązania zostaną po połowie obłożeni frankowicze oraz banki jednak poprawka nieoczekiwanie wniesiona przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego zmieniła początkową wersję ustawy i finalnie 90% kosztów będą musiały pokryć banki a resztę ich klienci. Inną poprawką, która zmieniła brzmienie pierwotnego projektu ustawy było rozszerzenie grona zadłużonych, którym zostanie udzielona pomoc. Dzięki temu aż 1/3 frankowiczów będzie mogła ubiegać się o pomoc, której - jak przekonują ekonomiści - w wielu przypadkach nie potrzebują. Obydwie zmiany w pierwotnym brzmieniu ustawy sprawiły, że koszty pomocy frankowiczom jakie poniosą banki wzrosły z 13 mld złotych do 22 mld. Odbije się to oczywiście na wysokości podatku, dywidend i podatków od dywidend jakie banki będą płaciły w przyszłości. Według wielu ekspertów wpływy do budżetu zmniejszą się przez to w sumie o blisko 5 mld złotych. Oznacza to, że każdy Polak zapłaci ok. 160 zł za pomoc dla zadłużonych we frankach szwajcarskich.Polub pikio.pl by być na bieżąco!
bh
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News