Ukraińskie czołgi przez wiele kilometrów jechały przez tereny Polski. Choć to nie do pomyślenia, taka sytuacja miała miejsce jeszcze kilkanaście dni temu i wydarzyła się naprawdę. Ukraińskie maszyny bojowe jechały przez nasz kraj bez jakiegokolwiek zabezpieczenia z polskiej strony.

Nie jesteśmy w otwartym konflikcie z Ukrainą, ale każdy transport sprzętu i maszyn wojskowych powinien być objęty obserwacją na całej długości trasy, jeśli ten przemierza Polskę. Wydaje się to być ogólnie wiadome, jednak nikt nie nadzorował przejazdu kolumny lawet, które wiozły ukraińskie czołgi przez wiele wiele kilometrów Polski.

Czołgi ukraińskie wjechały do naszego kraju na początku maja i przemierzyły trasę do granicy z Niemcami. Ich celem był bowiem poligon Grafenwoehr Training Area w miejscowości Eschenbach, gdzie odbywały się zawody wojskowe. Ani policja, ani polskie władze nic nie wiedziały jednak o przejeździe kolumny nic.

– Funkcjonariusze policji poszukiwali transportu, który już podróżował po kraju. To jakiś absurd, że obce czołgi, mogą poruszać się bez żadnego nadzoru – stwierdził jeden z urzędników MSWiA.

Transport ukraińskich czołgów jechał przez Polskę bez nadzoru. Dopiero patrol policji, który mocno zdziwił się na widok obcych czołgów na lawetach, objął go „dyskretną ochroną”. Jak podaje Komenda Główna Policji, funkcjonariusze nadzorowali przejazd „z własnej inicjatywy”, gdyż nie otrzymali wcześniej takich poleceń, ani informacji o transporcie z Ukrainy.

Zobacz również