Imigrant z Albanii, Augustin Sula, zamordował na początku roku Polaka, Mateusza Szlepera. Mateusz zginął podczas bójki z Albańczykiem, kiedy bronił swojego przyjaciela. Sula, pomimo morderstwa na Polaku, zachował otrzymane prawo azylowe i spędzi teraz 18 lat w brytyjskim więzieniu.

Sula przybył do Wielkiej Brytanii w zeszłym roku. Albańczyk w rzeczywistości nie szukał nowego życia, a chciał się ukryć przez Interpolem. 17-letniego wówczas Augustina poszukiwano listem gończym. Suli groziło 6 miesięcy więzienia za kradzież. Kiedy przybył na Wyspy, z łatwością jednak otrzymał azyl i osiadł w Hull w East Yorkshire.

Jakiś czas później, 14 lutego 2016 roku, Sula dopuścił się morderstwa na mieszkającym w Wielkiej Brytanii Polaku. Kiedy Albańczyk przechadzał się ulicami Hull z bratem, zderzył się ramieniem z Igorem, przyjacielem Mateusza Szlepera. Polacy także bowiem spacerowali po ulicach Hull. Zderzenie było nie w smak Albańczykowi, który od razu wszczął burdę. Nie skończyło się jednak na ostrej wymianie zdań.

„Chodź i popatrz jak rozwalam tego Igora” miał powiedzieć 17-latek do swojego brata, Ernala. Rzucił się wtedy z nożem na Polaka. Wywiązała się bójka, w trakcie której siedem ciosów nożem otrzymał Mateusz, który stanął w obronie przyjaciela. Albańczycy szybko zbiegli z miejsca zdarzenia. Niedługo potem Augustin wyjechał do Birmingham, gdzie pracował jego brat.

10 dni zajęło policji znalezienie Augustina i Ernala. Albańczyków postawiono przed sądem, a niedawno usłyszeli ostateczne wyroki. 18-letni dziś Augustin został skazany na 18 lat więzienia, a jego brat na 4 lata. Były wątpliwości, czy Augustin będzie sądzony jak dorosły, gdyż w momencie morderstwa był jeszcze nieletni. Sędzia Jeremy Richardson nie miał jednak złudzeń.

 – Niedojrzałość jest zrozumiała przez wszystkich, ale to nie brak dojrzałości kierował tobą tamtej nocy gdy z zimną krwią mordowałeś tego młodego mężczyznę. Była to wrodzona brutalność i żądza przemocy – mówił na rozprawie Richardson.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również