Wybory na burmistrza w stolicy, Rzymie oraz byłej stolicy, Turynie wygrali kandydaci Ruchu Pięciu Gwiazd. Czy zwycięstwo Virginii Raggi oraz Chiaro Appendino stanie się początkiem politycznej zmiany we Włoszech?

Ruch Pięciu Gwiazd trudno umiejscowić w konkretnym miejscu na osi lewica-prawica. To ruch głoszący hasła antykorupcyjne oraz ekologiczne, która kładzie duży nacisk na demokracje bezpośrednią (np. referenda). Poza tym, członkowie M5S (z włoskiego MoVimento 5 Stelle) z dystansem odnoszą się do Unii Europejskiej. Choć przeciwnicy Ruchu Pięciu Gwiazd zarzucają mu populizm, to jego kandydaci wygrali wybory na burmistrza w dwóch bardzo ważnych włoskich miastach.

Virginia Raggi to pierwsza kobieta w historii, która została wybrana na burmistrza Rzymu. 37-letnia Raggi jest z wykształcenia prawnikiem, a wybory wygrała uzyskując aż 67% głosów.

Nieco słabszy, choć i tak zapewniający zwycięstwo wynik osiągnęła jej koleżanka w Turynie, Chiara Appendino. To bardzo ważna wygrana dla M5S, niektórzy sugerują nawet, że ważniejsza niż zwycięstwo w stolicy. Dlaczego? W stolicy Piemontu od długiego czasu ogromną popularnością cieszyła się rządząca Partia Demokratyczna premiera Matteo Renziego.

Wynik wyborów z pewnością jest zapowiedzią zmiany. Chociaż do tych najważniejszych, parlamentarnych wyborów we Włoszech wiele może się jeszcze zmienić, to zwycięstwo M5S pokazuje, że włoska scena polityczna może przejść prawdziwą transformację. Warto też zauważyć, że Włochy są kolejnym krajem członkowskim UE, w którym rośnie popularność sceptycznego podejścia do Unii Europejskiej w obecnym kształcie.

źródło: rt

 

...

Zobacz również