Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wynik wyborów prezydenckich w USA jest ważny nie tylko dla Amerykanów. Pokazuje on nie tylko rozkład sympatii w Stanach, ale i kierunek, w stronę którego zwracają się sympatie zachodnich społeczeństw.

O tym, co oznacza wybór Donald Trumpa nie tylko z punktu widzenia politycznego ale i socjologicznego doskonale wie prezydent Niemiec, Joahim Gauck. Prezydentowi nie podoba się narastający radykalizm poglądów i chce zrobić wszystko, aby zahamować ten proces.

W tym celu, nawołuje do zatrzymania integracji w ramach Unii Europejskiej. Niemiecki prezydent jest świadom, że zmuszanie do integracji wbrew woli części obywateli UE jest wodą na młyn nielubianej przez niego prawicy.

– Proces integracji przebiegał tak szybko, że nie wszyscy obywatele chcą lub mogą w nim uczestniczyć. To nas martwi – przekonuje prezydent Joahim Gauck.

– Nie każdy czuje się obywatelem świata – dodaje.

Prezydent wolałby zrobić przerwę od dalszej europejskiej integracji. Jego zdaniem przedstawiciele państw członkowskich UE powinni przedyskutować to, w jakim kierunku Unia ma zmierzać.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego:

źródło: rt

 

...

Zobacz również

Zobacz również