Na jaw wychodzą kolejne informacje na temat ustaw reformujących sądownictwo przygotowywanych przez środowisko prezydenta Andrzeja Dudy. Mają zostać opublikowane już w przyszłym tygodniu.

Wczoraj media obiegła informacja, że jeden z zapisów z przygotowywanych projektów mówi o tym, że jeśli posłom nie uda się wyłonić sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5, to wtedy to Prezydent RP wskaże własnych kandydatów, którzy będą musieli zostać zatwierdzeni przez Senat. Teraz wyciekły jednak kolejne zapisy ustaw.

Jeden z nich mówi o tym, że w przeciwieństwie do projektu Prawa i Sprawiedliwości kadencja sędziów Sądu Najwyższego nie będzie automatycznie wygaszana. Według prezydenta powinni oni przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65 roku życia, a w wyjątkowych przypadkach mogliby orzekać dłużej, o ile głowa państwa wyrazi na to zgodę.

Prezydent chce też, by w sądach dyscyplinarnych zasiadali ławnicy wybierani wśród społeczeństwa. Obywatele mieliby mieć także swoją reprezentację przy wyborach członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Inny ze zmienionych zapisów mówi o wprowadzeniu „nadzwyczajnej kasacji”, czyli specjalnego trybu odwołania od wyroku, który w powszechnej opinii uznany zostałby za niesprawiedliwy. Do jego użycia prawo mieliby Prezydent RP, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prokurator generalny.

źródło: wsedno24.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również