Prymas Polski
Screen „Gość Wydarzeń” Polsat News
Monika Majko - 6 Stycznia 2021

Wszystko poszło na żywo w Polsacie. Część widzów dogłębnie oburzona słowami prymasa

Prymas Polski abp Wojciech Polak pojawił się na antenie stacji Polsat News w programie „Gość Wydarzeń”. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim kościelny hierarcha ujawnił, co myśli o referendum w sprawie aborcji. Wiele osób było oburzonych słowami duchownego.

Prymas Polski na antenie stacji Polsat News wypowiedział się m.in. o słuszności organizowania referendum w sprawie aborcji, które miałoby odnosić się do kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakłada zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce.

Prymas Polski pojawił się w programie „Gość Wydarzeń”

Abp Wojciech Polak był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Gość Wydarzeń” na antenie stacji Polsat News. Kościelny hierarcha zajął stanowisko w sprawie ewentualnego referendum, mającego dotyczyć kwestii prawa aborcyjnego w Polsce.

- Referendum dotyczące spraw związanych z ochroną ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie jest rzeczą dobrą. Uważam, ze jeśli chodzi o ludzkie życie nie możemy stawiać tej sytuacji w pytaniu referendalnym w żaden sposób -powiedział metropolita gnieźnieński w programie „Gość Wydarzeń”.

Referendum miałoby odnosić się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który pod koniec października 2020 roku orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją naszego kraju.

Fatalne wieści dla emerytów. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić emeryturę, zmieniły się ważne progiFatalne wieści dla emerytów. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić emeryturę, zmieniły się ważne progiCzytaj dalej

Wyrok ten wywołał ogromny sprzeciw społeczeństwa i ogólnopolski strajk, jednak abp Polak uważa, że decyzja o głosowaniu w sprawie słuszności prawa do aborcji jest zła. Jak tłumaczy kościelny hierarcha, Katolicy muszą chronić życie ludzkie.

- Referendum i opowiadanie się za życiem czy przeciw życiu jest sprawą błędną. Jako ludzie wierzący opowiadamy się za życiem. Papież wraca ostatnio często do tego tematu, kiedy mówi wprost, że to nie jest kwestia religijna, tylko ogólnoludzka. To kwestia obrony człowieka i jego praw - zaznaczył prymas Polski.

W trakcie rozmowy na żywo na antenie Polsat News Bogdan Rymanowski zapytał również metropolitę gnieźnieńskiego o to, jak ocenia decyzję o nieopublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

- To są decyzje rządowe, na które kościół nie ma żadnego wpływu [...] Jest autonomia między Kościołem a państwem - podkreślił abp Polak.

- Ja uważam, że przede wszystkim jako Kościół i jego duchowny i wierny jestem zobowiązany do obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bez znaczenia jakie prawo będzie w tym względzie obowiązywać. Istotą jest rola kościoła w przypominaniu tej prawdy i wychowywaniu ludzkich sumień, by tą prawdą się kierowały - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News