Przybywa osób, które podpisały petycję przeciwko budowie 12-metrowego pomnika Jezusa nad poznańskim jeziorem Malta. Do tej pory petycję podpisało ponad 5 tys. osób.

Pomysł budowy pomnika wyszedł ze strony „Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa”, który chce by w Poznaniu na powrót pojawił się Pomnik Wdzięczności wybudowany w 1932 roku a zburzony w 1939 przez Niemców. Oryginalna lokalizacja pomnika jest jednak już zajęta więc komitet zaproponował nową lokalizację nad jeziorem Malta.

– Komitet odbudowy zebrał 26 tysięcy podpisów w dwa lata, na dodatek podpisywały ją osoby niemieszkające w Poznaniu, więc nasz wynik pokazuje, że przeciwników jest równie dużo, a może i więcej – powiedziała Wirtualnej Polsce Joanna Ellman.

Głównym argumentem przeciwników budowy pomnika jest jego ewentualna lokalizacja. Jak przekonują Malta jest terenem rekreacyjnym i powinny się tam odbywać zawody sportowe i koncerty.

Jak zaznaczają nie są także przeciwko samemu pomnikowi tylko przeciwko jego lokalizacji.

– Nie jesteśmy przeciwnikami pomnika w ogóle, ale nie chcemy jedynie, aby on powstał w tym miejscu. Kościół ma w Poznaniu wystarczająco dużo gruntów, na których pomnik mógłby powstać – mówi Ellman.

Jak przekonują z kolei władze Poznania – budowa pomnika w tym miejscu jest niemożliwa z uwagi na obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego.

Przeciwni budowie pomnika są także znani Poznaniacy, w tym m.in. była kandydatka na prezydenta Anna Wachowska-Kucharska, mistrz olimpijski z Sydney Szymon Ziółkowski oraz Izabella Łukomska-Pyżalska, prezes Warty Poznań.

źródło: wp.pl

Zobacz również