Rząd PiS zerwał porozumienie! Czekają nas masowe protesty

Rząd PiS zerwał porozumienie! Czekają nas masowe protesty Źródło: fot. instagram.com/kamolkuu

Jak informują lekarze rezydenci, PiS zerwał właśnie porozumienie, które zostało osiągnięte po długim czasie protestu przez Porozumienie Rezydentów i resort zdrowia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, zdaniem rezydentów, nie wywiązuje się z jego zapisów. Już niebawem czekaja nas masowe protesty.

- Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowia - napisali na Twitterze członkowie Porozumienia Rezydentów OZZL.

PiS miał dać podwyżki i podnieść nakłady na zdrowie. Jak jest w rzeczywistości?

Przypomnijmy, porozumienie między rządem a lekarzami rezydentami zakładało podwyżki dla lekarzy, wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB oraz zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi. Nie później niż do 1 stycznia 2024 r. wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB miał zostać osiągnięty. Wynagrodzenie zasadnicze wszystkich lekarzy rezydentów do 1 lipca 2018 r. miało wzrosnąć do 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł brutto, jeżeli odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Porozumienia te miały zagwarantować lekarzom rezydentom warunki, które zachęciłyby ich do pozostania w pracy dla polskiej publicznej służbie zdrowia. Wzrost pensji miał być niemały w porównaniu do poprzednich płac, gdzie na stażu po sześciu latach studiów niektórzy lekarze zarabiają na rękę 1400 zł, zaś ci, którzy uzyskali już pełne prawo leczenia i są w trakcie rezydentury, otrzymują wynagrodzenie od 2100 do 2400 zł netto. Naczelna Izba Lekarska jeszcze niedawno informowała, że Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała wszystkie poprawki zgłoszone przez samorząd lekarski. PiS znowelizował ustawę, która zakładała przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na publiczną służbę zdrowia. Jak się okazuje, zbyt pochopnie wyszli z tą informacją. Zdaniem lekarzy rezydentów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy te deklaracje są nieprawdziwe, zaś PiS nie realizuje wcale swoich obietnic. Już niebawem przedstawiciele zawodów medycznych zamierzają ponownie protestować w sprawie obietnic, które zostały im złożone przez polityków. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nowe, wstrząsające fakty na temat zdrowia prezesa. Wyborcy PiS załamani
  2. Morawiecki podziękował na Facebooku samemu sobie? Ten wpis robi furorę
  3. Biskup ostrzega Polaków przed PiS! "Dotarliśmy do końca, to dyktatura"
  4. Rzucał psem o ziemię, brutalnie bił. Wpadł przez jedną rzecz
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News