Ulicami Warszawy przeszedł w sobotnie popołudnie marsz przeciwko rasizmowi, na którym wznoszono takie hasła jak „Wilka Polska kolorowa”, „Rasizm żegnamy, uchodźców witamy”. 

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową ulicami Warszawy przeszedł w sobotę kilkusetosobowy marsz przeciwko rasizmowi i islamofobii zorganizowany przez Koalicję Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi (Związek Nauczycielstwa Polskiego, Partia Razem, Partia Zieloni i Pracownicza Demokracja).

Podczas marszu wznoszono takie hasła jak „”Wielka Polska kolorowa”, „Stop rasizmowi i islamofobii”, „Kto nie potępia, ten przyzwala” czy „Rasizm żegnamy, uchodźców witamy”. Z kolei na plakatach zachęcających do wzięcia udziału w wydarzeniu można było przeczytać apele o przeciwstawienie się rasizmowi, islamofobii, antysemityzmowi i faszyzmowi oraz „mówimy: uchodźcy są mile widziani„.

 – W Polsce powoli każda osoba, która ma trochę ciemniejszy kolor skóry boi się chodzić po ulicy. […] Osoby, które czują się sfrustrowane z powodu, że mało zarabiają i mają trudną sytuację mieszkaniową, zamiast szukać wroga tam, gdzie on faktycznie jest, szukają go w jakimś mitycznym uchodźcy. Nie znajdziemy rozwiązania, jeśli ludzie nie zaczną organizować się wokół realnych problemów, które dziś mają – powiedziała podczas marszowych przemówień Justyna Smolińska z partii Razem.

Z kolei prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, pytał retorycznie o to „co się stało z krajem, który kiedyś był państwem bez stosów i w którym powstała Solidarność? A dziś są ugrupowania, które chcą robić referenda przeciw tym, których powinniśmy przyjąć”.

Jak dodał Broniarz, to właśnie na polskich nauczycielach spoczywa obowiązek edukacji polskiej młodzieży tak, by młodzi Polacy nie byli rasistami oraz by nie byli obojętni na sytuację imigrantów, którzy – jak przekonywał prezes ZNP – uciekają przed wojną.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: onet

Zobacz również