IMGW wydało ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Czekają nas śnieg, zamiecie i oblodzone drogi

IMGW wydało ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Czekają nas śnieg, zamiecie i oblodzone drogi Źródło: Fot. ro.usembassy.gov

Prognoza pogody dla 12 województw spowodowała ostrzeżenia ze strony IMGW. W niemal całym kraju obowiązywał 1. lub 2. stopień zagrożenia pogodowego. Na drogach wciąż jest niebezpiecznie.

Dla mieszkańców 3/4 obszarów Polski prognoza pogody nie zwiastowała korzystnej aury. Od Pomorza Gdańskiego po granicę z Czechami i Słowacją, a nawet na Dolnym Śląsku zapowiadane były gołoledź, silne wiatry i zamiecie śnieżne, i gęste opady śniegu. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 1. stopień zagrożenia pogodowego dla następujących województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego.

2. stopień zagrożenia został natomiast ogłoszony dla województw śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenia pogodowe obowiązują dziś i jutro. Szczególnie trudna będzie noc. W wielu miejscach kraju spodziewane są bardzo intensywne opady i silne wiatry, które mogą osiągnąć prędkość nawet 65 km/h.

Prognoza pogody zmusza do ostrożności

- W nocy zachmurzenie duże. Głównie we wschodniej połowie kraju okresowe większe przejaśnienia. Na zachodzie opady deszczu, w pasie od Pomorza Wschodniego i Warmii i Mazur po Górny Śląsk i Podkarpacie opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący, powodujący gołoledź, na północnym wschodzie Polski i w górach opady śniegu. W górach, opady okresami o natężeniu umiarkowanym. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm, w Sudetach do 10 cm. Temperatura minimalna od -6°C na północnym wschodzie do 5°C na północnym zachodzie. Na zachodzie temperatura minimalna wystąpi początkowo i w dalszej części nocy będzie rosnąć. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, a na południowym zachodzie i nad morzem do 65 km/h, zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 90 km/h i tam wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - czytamy na stronie IMGW. Przejaśnienia przyniesie dopiero kolejny dzień, lecz nie na terenie całego kraju. Pogoda zacznie poprawiać się od województw południowych, czyli na ten moment objętych najwyższym stopniem zagrożenia pogodowego. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba będzie zachowywać ostrożności, szczególnie na drogach. Redakcja Pikio.pl życzy wszystkim kierowcom bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - W dzień zachmurzenie duże, początkowo na wschodzie, a w ciągu dnia miejscami na południu, większe przejaśnienia. Opady deszczu, początkowo na wschodzie opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący, powodujący gołoledź. W Karpatach opady śniegu. W Bieszczadach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm. Temperatura maksymalna od -1°C na krańcach wschodnich Podlasia do 7°C na północnym zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu początkowo porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach 80 km/h i tam wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - podaje dalej Instytut na dzień 16 stycznia.

Następnego dnia będzie już lepiej

16 stycznia pogoda delikatnie się poprawi. Nadal jednak doświadczać będziemy opadów, także deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr natomiast nie zamierza się uspokoić. Na południu kraju spodziewane są podmuchy o prędkości nawet 100 km/h. W górach prognozowane są także zawieje i zamiecie śnieżne. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Jurek Owsiak odszedł z WOŚP. Właśnie wybrano jego następcę
  2. Ewa Farna i Sylwia Grzeszczak zaszalały na gali Polsatu! Dziś mówią o nich wszyscy
  3. Lech Wałęsa zdenerwował się po pytaniu o Kaczyńskiego. Trochę go poniosło
  4. Gdzie mieszka Dorota Wellman? Kiedyś był to blok na warszawskim Ursynowie, a teraz…
  5. Kim jest mąż Agnieszki Chylińskiej? To pilnie strzeżona tajemnica
źródło: wiadomosci.wp.pl/pogodynka.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News