Służby wydały ostrzeżenie dla milionów Polaków. Zagrożeni są mieszkańcy kilkunastu województw

Służby wydały ostrzeżenie dla milionów Polaków. Zagrożeni są mieszkańcy kilkunastu województw Źródło: Pxhere/Public

Prognoza pogody w ostatnich dniach uległa gwałtownym zmianom. Silne, porywiste wiatry oraz deszcz zdążyły już zmienić plany większości Polaków. Jednak wygląda na to, że to dopiero początek. Służby wydały specjalne ostrzeżenia wobec mieszkańców niemal wszystkich województw. Wszystko wskazuje na to, że zapowiada się nie tylko dość niebezpieczny weekend, ale i przyszły tydzień.

Prognoza pogody w ostatnich dniach nie rozpieszczała mieszkańców naszego kraju. Wielu ludzi z niecierpliwością czekało na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Jednak gwałtowne ocieplenie przyniosło ze sobą także silny wiatr i burze, które szybko przybrały na sile, stając się niebezpieczne dla ludzi. W ciągu kilku ostatnich dni zerwane linie energetyczne czy gałęzie na drogach były często spotykanym skutkiem działań pogody, jednak wszystko wskazuje na to, że to nie koniec.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował specjalne ostrzeżenia przed silnym wiatrem, dla niemal wszystkich polskich województw. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, a także południowej części pomorskiego oraz północnej części mazowieckiego i wielkopolskiego. Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dla województw: lubuskiego, opolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz części południowych województwa mazowieckiego i województwa wielkopolskiego. Ponadto obowiązuje on również w strefach przybrzeżnych w województwie zachodniopomorskim i pomorskim.

Jedynym obszarem, dla którego alert nie został wystosowany jest województwo podlaskie.

Alert pierwszego i drugiego stopnia w niemal całej Polsce. Co to oznacza?

Pierwszy stopień ostrzeżenia oznacza, że na wymienionych obszarach prędkość wiatru może osiągać średnio 40 km/h, a w porywach do 80 km/h. Nieco więcej w godzinach nocnych. Z kolei alarm drugiego stopnia wiąże się z ryzykiem wystąpienia wiatru o prędkości średniej od 30 do 45 km/h. W porywach natomiast może osiągać aż 110 km/h.

Porywisty wiatr - rosnące zagrożenie

IMGW przestrzega, by w tych dniach starać się ograniczyć wychodzenie z domu. Wiatr może okazać się na tyle silny, że jest w stanie skutecznie uniemożliwić nawet zwykły spacer. Ponadto należy pamiętać o zamknięciu okien i zabraniu z balkonów i tarasów przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez gwałtowny ruch powietrza.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niezwykle niebezpieczna może być również się okazać jazda samochodem. Należy unikać tras, prowadzących wzdłuż drzew, gdyż spadająca z drzewa gałąź może spowodować śmiertelny wypadek. Dotyczy to również pieszych.

Do tej pory strażacy musieli interweniować ponad tysiąc razy. Na szczęście, pomimo kilku poszkodowanych, nie było ofiar śmiertelnych.

Gwałtowna zmiana pogody spowodowana jest tym, że Polska znalazła się pod wpływem układu niżowego, który przemieszcza się z zachodu na wschód. Miejscami powstają burze, które w połączeniu z silnym wiatrem mogą stworzyć istotne zagrożenie dla ludzkiego życia.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jak Krystyna Loska wygląda teraz? Wiemy, po kim Grażyna Torbicka jest taka piękna!
  2. Kuba Wojewódzki ma nową dziewczynę? Zdjęcie z piękną modelką wywołało poruszenie
  3. Ogromny dramat Zenka Martyniuka. Wielu z nas przeżywa to samo
  4. Mąż porzucił żonę. Szybko pożałował, zbieramy szczęki z podłogi
  5. Potężny rottweiler wystraszył się panicznie. Powód ścina z nóg

źródło: Interia

Następny artykuł