4 osoby ranne. Nawałnice przykryły Polskę, dziesiątki tysięcy strażaków stanęło im naprzeciw

4 osoby ranne. Nawałnice przykryły Polskę, dziesiątki tysięcy strażaków stanęło im naprzeciw Źródło: Pexels.com

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Co gorsza, nie brakuje ofiar trudnej sytuacji pogodowej, jaka od dłuższego czasu nawiedza Polskę. Straż pożarna ma mnóstwo pracy, ale to nie koniec - pogoda wciąż jest niestabilna.

Prognoza pogody w ostatnim czasie donosiła o trudnych warunkach atmosferycznych. Co gorsza, najbliższe dni nie mają wyglądać lepiej. Liczne ulewy i burze powodują lokalne podtopienia, strażacy byli zmuszeni interweniować już ponad 11 tysięcy razy. Niestety, są poszkodowani. 

Prognoza pogody dobija ofiary trudnych warunków pogodowych

Według danych, jakie udostępniła Państwowa Straż Pożarna, najwięcej pracy strażacy mieli w województwach: małopolskim (4067), podkarpackim (3176), śląskim (1500), świętokrzyskim (886) i mazowieckim (563). Niestety, zgodnie z najnowszą prognozą pogody prawdopodobne, że liczba interwencji wzrośnie. 

- W wyniku nawałnic ranne zostały cztery osoby, w tym trzech strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczych - poinformował st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik PSP. Dodał, że w czasie powodzi ucierpiały remizy dwóch jednostek OSP. Wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński, już obiecał pomoc finansową.

- Państwo przyjdzie z pomocą finansową jednostkom OSP Wieliczka, OSP Bieżanów oraz innym, które poniosły podobne straty podczas ostatniej powodzi. Wesprzemy Druhów w remontach strażnic i zakupie sprzętu. Wydałem już stosowne dyspozycje Komendantowi Głównemu PSP - napisał na Twitterze Zieliński. Ostatecznie oddziałowi z Wieliczki przyznano pomoc w wysokości 48 tys. zł, temu z Bieżanowa - 34 tys. zł.

Strażacy mają mnóstwo pracy. Skala interwencji była olbrzymia:  zaangażowano aż 75 tysięcy osób, wykorzystano ponad 16 tys. samochodów pożarniczych. Między 21 a 30 maja ludzie z PSP i OSP głównie zabezpieczali zagrożone zalaniem budynki, umacniali wały przeciwpowodziowe, usuwali zniszczenia - m.in. powalone przez silny wiatr drzewa - wypompowywali wodę z zalanych piwnic i dróg. Potrzebne było również zasilenie w energię elektryczną obiektów, które zostały odcięte od prądu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co czeka straż pożarną w najbliższym czasie? Media podają, że stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wiśle i Odrze. Stany alarmowe wciąż są jednak przekroczone na czterech stacjach na Wiśle. Stany ostrzegawcze występują na siedemnastu miejscach. Tam właśnie skupiają się dalsze działania strażaków.

 - W dalszym ciągu, w wielu miejscach strażacy umacniają i patrolują wały przeciwpowodziowe - informuje Paweł Frątczak. Wygląda na to, że to nie koniec interwencji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany aktor spóźnił się na randkę. Gdy przyszedł, dziewczyna już nie żyła. Została dźgnięta 47 razy
  2. Tragedia 22-latki! Grozi jej AMPUTACJA ust! Fryzjerka wstrzyknęła jej wypełniacz w usta. Zemdlejecie, jak zobaczycie te OGROMNE wargi!
  3. Tragicze informacje Polsatu. Kobieta zmarła, zabiła ją 6-latka
  4. Jak jutro wejdziecie do Biedronki doznacie szoku. Sklep rozdaje produkty za darmo, Polacy oszaleją
  5. W Polsacie Jackowski wypowiedział słowa, które zmroziły krew w żyłach widzów. Publiczność zamarł
  6. Nie żyje Alina Kwiatkowska - Prokop

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News