Pierwszy dzień zimy zaskoczył nawet synoptyków. IMGW już szykuje się do wydania alertów pogodowych

Pierwszy dzień zimy zaskoczył nawet synoptyków. IMGW już szykuje się do wydania alertów pogodowych Źródło: screen/ventusky

Prognoza pogody na pierwszy dzień zimy jest w tym roku kompletnie zaskakująca. Możemy się spodziewać, że aura będzie zupełnie inna niż zwykle. Niestety, synoptycy zapowiedzieli również zagrożenia.

Prognoza pogody na 22 grudnia wprawiła w osłupienie nawet synoptyków. Pod koniec grudnia zwykle mieliśmy okazję oglądać biały puch na ulicach, ale nie tym razem. Nie oznacza to jednak, że pogoda będzie sprzyjała zimowym spacerom. Według zapowiedzi synoptyków, w niektórych rejonach Polski może być nawet niebezpiecznie i lepiej będzie pozostać w domu.

Prognoza pogody na pierwszy dzień zimy. IMGW przygotowuje ostrzeżenia

Na razie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł jedynie przed mgłami na północnym-zachodzie kraju, ale to prawdopodobnie nie koniec. Synoptycy IMGW po obserwacji prognoz pogody planują wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia na terenie dwóch województw - małopolskiego i podkarpackiego. 

Powodem planowania komunikatów mają być bardzo intensywne opady deszczu, które mogą grozić mniejszymi podtopieniami i utrudnieniami komunikacyjnymi. Według synoptyków, szczególnie w południowej części Małopolski i Podkarpacia opady mają pojawić się w nocy z niedzieli na poniedziałek, a ich obfitość przewiduje się na poziomie 15 litrów wody na metr kwadratowy.

Następny dzień ma być jeszcze gorszy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak podaje IMGW, w poniedziałek deszcz ma rozszerzyć się na jeszcze jedno województwo. Dlatego oprócz Małopolski i Podkarpacia, jutro objęte zagrożeniem ma być także województwo lubelskie. Co więcej, zapowiadane opady mają być także znacznie bardziej obfite.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legenda. Zginął w wypadku, miał zaledwie 27 lat
2. Wszyscy nie żyją, nie mieli żadnych szans. TVN przekazał porażające słowa brata jednego z nieżyjących nastolatków

Największe opady mają być na południu województwa małopolskiego oraz na południu i wschodzie województwa podkarpackiego. Obfitość opadów może być na poziomie od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy. Istnieje również ryzyko, że w poszczególnych miejscach Małopolski poziom opadów osiągnie do 35 litrów na metr kwadratowych, analogicznie na Podkarpaciu, ale do 40 litrów. Z kolei województwo lubelskie może spodziewać się umiarkowanych wypadów o wysokości od 25 do 35 litrów na metr kwadratowy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Pan Władysław całe życie odprowadzał składki, ale nie dostaje emerytury z ZUS-u. Powód nie mieści się w głowie
  4. Wigilijna sałatka ze śledziem i tajnym składnikiem zniknie z talerzy w minutę. Goście będą Cię błagać o przepis
  5. To miał być zwykły pierwszy taniec. Nagle para młoda zrobiła niebywałą rzecz, wszyscy goście przecierali oczy ze zdumienia

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News