Dziś przez Polskę przejdą bardzo silne burze. Zła wiadomość IMGW o ryzyku trąb powietrznych dla kilku regionów

Dziś przez Polskę przejdą bardzo silne burze. Zła wiadomość IMGW o ryzyku trąb powietrznych dla kilku regionów Źródło: unsplash.com/Josep Castells

Prognoza pogody na dzisiejsze popołudnie oraz wieczór nie wygląda dobrze, a przede wszystkim - bezpiecznie. IMGW zaczęło wydawać pierwsze poważne ostrzeżenia, mówi się nawet o wystąpieniu trąb powietrznych, które w kilku regionach mogą siać spustoszenie.

Prognoza pogody na 9 września obfituje w burze, trąby powietrzne i inne, groźne zjawiska pogodowe. Nie tylko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał odpowiednie alerty, ale również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy kilku regionów Polski powinni dostać już stosowane SMS-y.

Rozczarowująca prognoza pogody spowodowana niżem

Osoby, które miały nadzieję spędzić końcówkę lata łapiąc ostatnie promienie słońca, będą gorzko rozczarowane. Niech nie wypatrują dziś słońca i zabezpieczą dobytek na balkonach i podwórkach. IMGW nie zaleca wychodzenia z domów. Okazuje się, że nad Polskę sukcesywnie w ciągu ostatnich 24 godzin napływa niż Hans, który będzie odpowiedzialny za dzisiejsze anomalie.

Wiadomo, że Hans napłynął od strony Niemiec - stąd nazwa. Mieszkańcy Dolnego Śląska już częściowo zaczęli odczuwać skutki jego działania. Obfite deszcze i lokalne burze zaczęły tworzyć się jeszcze wczoraj. Dziś Hans będzie przesuwał się powoli na północ, aż nad Skandynawię.

Alerty I stopnia wydano w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, wielkopolskim, w zachodniej części mazowieckiego i świętokrzyskiego.

RCB wydało stosowny komunikat

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

RCB już rano opublikowało na Twitterze mapkę z zaznaczonymi na żółto zagrożonymi regionami. Udostępniona została też informacja o opadach sięgających nawet 45 mm i wietrze wiejącym z prędkością do 70 km/h. Jednocześnie IMGW ostrzegło też o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym, kolejowym oraz o spodziewanych przerwach w dostawie prądu.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna Przybylska miała wiele mrocznych sekretów. Ostatni z nich doprowadza do łez
2. Gessler baraszkuje z partnerem w łóżku, są bez ubrań. Pokazali zdjęcie, a fanów zatkało

Jeśli chodzi o trąby powietrzne, to w tej sprawie wypowiedziała się strona "Polscy Łowcy Burz". Te zjawiska mogą wystąpić na terenach wymienionych wyżej, objętych alertem I stopnia.

Poinformowano też, że grad nie powinien wystąpić, lecz wiatr może wiać z prędkością 55-75 km/h, a burze z każdą kolejną godziną powinny słabnąć. Po dość ciepłym jak na dzisiejszą prognozę wieczorze, jutro nie będzie śladu burz i opadów deszczu. Temperatura utrzyma się od 16 stopni na południu kraju, do 20 stopni w centralnej Polsce.

Fot. twitter.com/RCB_RP/

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda Hollywood stawia hotel w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy ruszy
  2. Pielęgniarka myślała, że nikt jej nie widzi. Mama chorej dziewczynki opowiedziała, co kobieta robi z jej dzieckiem
  3. Jarosław Kaczyński przypadkiem publicznie poniżył Martę Kaczyńską? Chodzi o jej mężów
  4. Tata Paulinki po raz trzeci musi stoczyć walkę z nowotworem. Nowy guz waży aż 20 kilo, dziewczynka błaga o pomoc
  5. Po porodzie położna odwiedziła mamę. Gdy zobaczyła, co kobieta robi z rączką noworodka, musiała działać szybko

Źródło: RMF FM

Następny artykuł