Kilka dni temu świat obiegła informacja o tym, że jedna z najlepszych i najpiękniejszych tenisistek świata Maria Szarapowa zażywała meldonium, czyli lek, który od 1 stycznia jest zakazany w świecie sportu. Łotewski profesor wypowiedział słowa, które dają wiele do myślenia.

Do łotewskiego profesora, twórcy meldonium, dotarli dziennikarze BBC. Dowiedzieli się od niego, że bez specjalnego leku, sportowcy, którzy zażywali meldonium, będą umierać. Łotewski profesor Ivars Kalvins poszedł jeszcze dalej: ”Na boisku zobaczymy teraz wiele przypadków śmierci”.

Przypomnijmy, że Maria Szarapowa przyznała na konferencji prasowej, że od 2006 roku zażywała meldonium ze względu zdrowotnych. Tenisistka została zdyskwalifikowana, a wraz z nią mistrzyni świata w biegu na 1500 m Abeba Aregawi, zwycięzca maratonu w Tokio Endeshaw Negesse i Jekaterina Bobrowa, rosyjska łyżwiarka figurowa.

Meldonium ma na celu leczenie cukrzycy oraz chorób związanych z sercem. Na początku stycznia został zakazany przez Światową Agencję Antydopingową.

Na zakończenie Kalvins dodał: ”Lek był obecny na rynku od 32 lat, a teraz nagle został zabroniony”.

źródło: sport.tvp.pl

Zobacz również