Ministerstwo oficjalnie oznajmiło zmiany w prawie. Wraca system z PRL

Ministerstwo oficjalnie oznajmiło zmiany w prawie. Wraca system z PRL Źródło: Jakub Kaminski/East News

PRL już dawno się skończył, dziś jednak wielu Polaków chciałoby powrotu starych przepisów. Ministerstwo oficjalnie potwierdziło - trwają prace nad przywróceniem regulacji obowiązujących w starym systemie.

Wraca popularny w czasach PRL system kaucyjny. Ministerstwo Klimatu potwierdziło, że prowadzone są działania w celu opracowania nowych regulacji i zasad zwrotu opakowań. Wielu Polaków jest zadowolonych z tej decyzji, długo na to czekali. 

PRL - wraca stary system, Polacy są zadowoleni

Jak przekazał portal Interia.pl, z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH wynika, że aż 57 procent dorosłych Polaków chciałoby wprowadzenia obowiązkowej kaucji za szklane butelki, a 43 procent badanych wskazuje, że podobny system powinien dotyczyć również puszek. Odpowiednio przeciwko jest 34 oraz 21 procent Polaków. Taki system kaucyjny był bardzo popularny w czasie PRL, dziś znów ma szansę wrócić.

- System kaucyjny był w Polsce powszechny przed 1990 r. Dziś wielu dorosłych Polaków tego już nie pamięta. Ludzie od 30 lat są przyzwyczajeni do wygody wyrzucania opakowań prosto do śmietników. Dlatego aż 1/3 badanych nie chce ww. obowiązku - przekazał dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert Business Centre Club ds. gospodarki odpadami.

Ministerstwo Klimatu pracuje nad przywróceniem systemu kaucyjnego z PRL

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ministerstwo Klimatu potwierdziło jednak, że prowadzi działania, mające na celu opracowanie nowych regulacji w sprawie systemu kaucyjnego. Wśród nich będą m.in. zapisy o powszechności systemu, brak obowiązku posiadania paragonu i minimalnej wysokości kaucji.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie złamało ciszę wyborczą? Doniesienia z ostatniej chwili

2. Kamil Durczok podzielił się szczerym wyznaniem. Dotyczy stanu jego zdrowia

Zdaniem ekspertów, wyniki badań świadczą o rosnącej wśród Polaków świadomości ekologicznej. Specjaliści przekonują, że potrzebny jest dobrze opracowany system, który będzie działał sprawniej niż regulacje wprowadzone do tej pory  w innych państwach europejskich.

- W Europie Zachodniej systemy kaucyjne dedykowane są wybranym opakowaniom. Dlatego oceany są pełne tworzyw sztucznych. Nie powinniśmy naśladować cudzych błędów. Należy opracować własny system standaryzacji opakowań, połączony z dopuszczeniem do obrotu niestandardowych butelek, puszek i innych tego typu materiałów w zamian za pokrycie wszelkich kosztów ich pełnego unieszkodliwienia. Dzięki temu opakowania będą szerzej ponownie wykorzystywane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych - stwierdza dr Pietrzyk.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Porażające wiadomości obiegły media. Erling Haaland wyrzucony z klubu, decyzja była oczywista (WIDEO)
  2. Wow, co za stylizacja. Magda Gessler zachwyciła w lokalu wyborczym, uwagę zwraca 1 szczegół
  3. Nikt nie mógł przewidzieć podobnej sytuacji. Zabrakło kart do głosowania, konieczne było wykorzystanie rezerwy
  4. Smutne wieści obiegły media w dzień wyborów, Polacy w żałobie. Nie żyje polityk
  5. Mało który kierowca wie, że może dostać mandat za 1 szczegół. Notorycznie popełniają konkretny błąd
  6. Śmierć ukochanej córki, a teraz znów smutna wiadomość. Ewa Bem przeżywa trudne chwile

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News