Prezydent Ukrainy przekazał swoje aktywa biznesowe firmie Rothschild Trust

Prezydent Ukrainy przekazał swoje aktywa biznesowe firmie Rothschild Trust

Należące do Petra Poroszenki przedsiębiorstwo Prime Assets Capital przekazało firmie Rothschild Trust 85% akcji korporacji cukierniczej Roshen. Oznacza to, że aktywami prezydenta Ukrainy, na czas pełnienia jego kadencji, zarządzać będzie fundusz powierniczy.

Petro Poroszenko, przed wyborem na stanowisko prezydenta, wielokrotnie obiecywał, że po rozpoczęciu prezydentury sprzeda wszystkie swoje aktywa i wycofa się z biznesu na rzecz polityki. Jego majątek jest wyceniany obecnie na 858 milionów dolarów.

Dokumenty, które wyszły na światło dziennie podczas afery „Panama Papers” wykazały, że Poroszenko nie dość że nie przestał zajmować się biznesem, to dodatkowo rejestrował swoje przedsiębiorstwa w rajach podatkowych, tak aby uniknąć płacenia podatków.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy obwieściło, że nie może rozpocząć śledztwa w powyższej sprawie ze względów proceduralnych. Pracownicy biura tłumaczą, że postępowanie może zostać wszczęte jedynie wobec urzędnika, który ustąpi ze swojego stanowiska.

Prezydent Ukrainy zapewnił, że po przekazaniu swoich akcji firmie Rothschild Trust „nie ma żadnej możliwości kontrolowania swoich aktywów”.

Korporacja Roshen (red. nazwa pochodzi od nazwiska Poroszenki) to największe przedsiębiorstwo cukiernicze na Ukrainie. Poroszenko kontroluje sześć krajowych fabryk oraz pojedyncze zakłady w Rosji, na Litwie oraz na Węgrzech.

Józef Gawron, źródło: Interfax

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News