Prezydent dużego polskiego miasta skazany! Pójdzie siedzieć na...

Prezydent dużego polskiego miasta skazany! Pójdzie siedzieć na... Źródło: źródło: flickr.com

To ostateczny koniec tego polityka. Prezydent jednego z dużych polskich miast został skazany prawomocnym wyrokiem. Sąd stwierdził bowiem, że wina mężczyzny była jednoznaczna i nie mogło się nie obejść bez kary.

Mowa o byłym prezydencie Tarnowa, Ryszardzie Ścigale, który ostatecznie został skazany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie. Poszło o korupcję i przyjęcie łapówki w wysokości 70 tys. złotych. Sprawa tocząca się przed tarnowską okręgówką była ciągiem dalszym batalii sądowej Ścigały. Mężczyzna sądzony był już bowiem wcześniej przed Sądem Rejonowym w Brzesku. W lipcu ubiegłego roku sąd w Brzesku skazał Ścigałę, a kara była znacznie surowsza od tej nałożonej na niego w Tarnowie. Były prezydent został skazany na 5 lat więzienia za przyjęcie łapówki, korupcję i przekroczenie uprawnień. Ponadto zasądzono mu grzywnę w wysokości 160 tys. złotych i zakaz zajmowania stanowisk dysponujących mieniem publicznym na okres 10 lat. Co więcej, zobowiązano go także do zadośćuczynienia szkody wyrządzonej miastu w wysokości 295 tys. złotych.

Okręgówka w Tarnowie znacznie łagodniejsza

Obrońcy Ścigały odwołali się jednak od wyroku i postarali o ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd w Tarnowie. Tamtejsza okręgówka przyjrzała się jej i uznała, że dowody na przyjęcie przez Ścigałę łapówki są zbyt mocne, by można je było podważyć. Jednocześnie wymiar sprawiedliwości stwierdził, że Ścigała jest niewinny niedopełnienia obowiązków w sprawie remontów tarnowskich ulic. Sąd zadecydował także, że kara 3 lat pozbawienia wolności, a nie 5 lat, jak chciał sąd w Brzesku, jest znacznie bardziej adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu. Podkreślono także, że chociaż prezydent Tarnowa odniósł niewielką korzyść majątkową, tego typu zachowania na tak ważnych stanowiskach należy surowo karać.

Finał sprawy sprzed 4 lat

W ten sposób swój finał znalazła sprawa sprzed 4 lat. Przypomnijmy, że Ryszard Ścigała od 27 września 2013 roku do marca 2014 roku przebywał w areszcie. Zwolniono go wówczas po wpłaceniu 450 tys. złotych poręczenia majątkowego. Warunkiem wypuszczenia był jednak zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w obowiązkach prezydenta. Mimo to Ścigale udało się podczas ostatnich wyborów samorządowych ugrać stanowisko radnego. źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News