Od czasu pamiętnego zawetowania ustaw Prawa i Sprawiedliwości reformujących sądownictwo prezydent Andrzej Duda nie przestaje zaskakiwać opinii publicznej. Tym razem postanowił zerwać z wieloletnią tradycją.

Co roku uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej odbywały się na Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda postanowił jednak wyróżnić się na tle swoich poprzedników.

Zadecydował o przeniesieniu uroczystości do Wielunia, gdzie po 4.40 nad ranem, 1 września 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby. Wielu historyków uważa właśnie ten moment za prawdziwy początek II Wojny Światowej i inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Przez rok przekonywałem prezydenta, by 1 września rano był w Wieluniu. Bo taka wizyta jest ważna z punktu widzenia polskiej racji stanu i polityki historycznej. W świat powinien pójść mocny komunikat, że 1 września 1939 roku Niemcy zbombardowali Wieluń, zaatakowali bezbronną ludność cywilną i zniszczyli ponad 75 procent cywilnych obiektów – mówi burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

W mieście już pojawili się przedstawiciele Biuro Ochrony Rządu, którzy przygotowują się na zabezpieczenie miejsc, w których odbędą się obchody. Wiele osób ma jednak nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie przekreśli tradycji całkowicie. Możliwe, że po uroczystościach w Wieluniu mimo wszystko odwiedzi także Westerplatte.

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również