Kryzys relacji prezydenta z Prawem i Sprawiedliwością otwiera wiele dróg do ciekawych rozwiązań politycznych. Andrzej Duda pomimo ograniczeń prawnych, zdecydowanie angażuje się w bieżącą politykę i nie ustępuje, gdy padają pod jego adresem słowa krytyki.

Prezydent Rzeczpospolitej zawetował dwie, proponowane przez PiS, ustawy o zmianach w kształcie sądownictwa. Postawił się w ten sposób w wyraźnej opozycji do rządu. Andrzej Duda stawia twarde warunki – żąda wprowadzenia do projektów jego osobistych poprawek.

Decyzję Dudy pozytywnie przyjął i skomentował w wywiadzie dla WP Paweł Kukiz, szef klubu Kukiz’15. Poseł powiedział, że jest zwolennikiem systemu prezydenckiego i powstanie obozu wokół głowy państwa jest świetną wiadomością, gdyż osłabiłoby to pozycję Jarosława Kaczyńskiego. W sytuacji, w której PiS liczyć się będzie musiało ze zdaniem prezydenta, dojdzie do zwolnienia prac nad reformą sądownictwa, które zdaniem Kukiza przeprowadzane są w sposób autorytarny.

Powstanie obozu prezydenckiego osłabi PiS. Jarosław Kaczyński będzie musiał zwolnić i będzie skazany na współpracę z Andrzejem Dudą. Nawet jeśli prezesowi PiS się spieszy z reformą sądownictwa, to nie będzie mógł jej przeprowadzić metodami autorytarnymi. Spełnienie marzeń prezesa nie może być zadaniem dla całego narodu. To nie Korea Północna. Ten PZRR-owski sznyt mnie mierzi – stwierdził Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz osobiście zabiegał u prezydenta o zawetowanie ustaw. To on miał być też pomysłodawcą wybierania KRS większością 3/5 sejmowego kworum. Nie dziwne więc, że w obecnej sytuacji popiera Andrzeja Dudę. Muzyk dodał też, że jeśli współpraca pomiędzy prezydentem a jego klubem będzie się układała, można uznać to za początek walki Dudy o reelekcję.

– Jeśli współpraca będzie się układać, a z kancelarii prezydenta wyjdzie projekt ustawy odpartyjniający sądy i zakładający realną, głęboką reformę sądownictwa, z którym będziemy się w dużej mierze zgadzać, to można uznać nasze relacje z prezydentem jako rozpoczęcie jego kampanii wyborczej w walce o kolejną kadencję – wyjaśnił Paweł Kukiz.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

żródło: wp.pl

...

Zobacz również