Prezydent Andrzej Duda, podczas swojej wizyty w Kanadzie zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć każdego uchodźcę. Jest jednak kilka warunków jakie musi ewentualny przybysz spełnić, by być przyjętym.

W rozmowie z kanadyjskimi mediami prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć każdego uchodźcę z Bliskiego Wschodu, jednak pod pewnymi warunkami.

 – Polska jest gotowa przyjąć każdego uchodźcę, który przybędzie tutaj, uciekając przed wojną na Bliskim Wschodzie, bez względu na jego wyznanie czy status ekonomiczny – oświadczył prezydent Duda.

Jak jednak podkreśliła polska głowa państwa, uchodźcy muszą zastosować się do polskich przepisów prawa i przede wszystkim chcieć pozostać w naszym kraju.

– Problem polega na tym, że bardzo niewielu z nich wybiera Polskę jako kraj docelowy. Dlatego tak zdecydowanie sprzeciwiamy się kwotom relokacji i karom, które Komisja Europejska stara się nałożyć na wszystkie państwa członkowskie. Nie możemy siłą zatrzymywać imigrantów w Polsce. A cóż jeśli zechcą oni wyjechać do Niemiec, Danii czy Szwecji? Co jeśli będą chcieli połączyć się z rodzinami w Hamburgu czy Malmo? Czy powinniśmy ich powstrzymywać? Ograniczać ich wolność? Taka polityka byłaby mało humanitarna – wyjaśnił polski prezydent.

Jak z kolei informowaliśmy wcześniej, Komisja Europejska opracowała nowy system relokacji imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Według nowego rozwiązania na kryzys imigracyjny, Polska będzie zmuszona przyjąć 150 tysięcy imigrantów. Będziemy musieli także wypłacać wysokie zasiłki imigrantom na takim samym poziomie jak ma to miejsce w krajach zachodniej Europy. KE chce także wprowadzić w życie kary za nieprzyjmowanie imigrantów. Ma to być nawet po 250 tys. euro za osobę, czyli ponad milion złotych.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: prezydent.pl

...

Zobacz również