Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, major Leszek Żukowski, cieszy się dużym szacunkiem u członków Związku. Ci zgłosili się więc do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem dotyczącym awansu majora na stopień podpułkownika. Wszystko wskazywało na to, że Żukowski awansuje. Okazało się jednak, że jego krytyka MON nie spodobała się Antoniemu Macierewiczowi.

 – Jest wybitnym działaczem społecznym, dla którego patriotyzm i troska o losy ojczyzny nie są pustymi słowami – pisali w liście do MON członkowie Światowego Związku.

Kombatanci stwierdzili, że po trzech latach wzorowego przewodzenia organizacji, Żukowskiemu należy się uhonorowanie w postaci awansu na stopień podpułkownika. Zgłosili się więc w tej sprawie do Antoniego Macierewicza.

Szef MON odmówił jednak majorowi zaszczytu. Odpowiedź ministerstwa ogłoszono 21 lipca – trzy dni po otrzymaniu przez resort (18 lipca) listu krytykującego wygłaszanie podczas obchodów Powstania Warszawskiego „apelu smoleńskiego”. Jednym z sygnatariuszy wiadomości był major Żukowski. Major był też jedną z pięciu osób, które spotkały się w tej sprawie z ministrem Macierewiczem.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK już wcześniej niejednokrotnie krytykował działania MON. Żukowskiemu nie podoba się najbardziej właśnie wygłaszany podczas każdej uroczystości „apel smoleński”.

 – Minister Macierewicz jest wykształconym człowiekiem i wie, jakiego języka używa. Dla wszystkich jest zrozumiałe, kto to jest ten, co poległ, a kto to jest ten, co zginął – skomentował w jednym z wywiadów major.

Negatywnie o decyzji MON wyraził się m.in. były minister obrony, Janusz Zemke z SLD. Polityk lewicy zwrócił uwagę na to, że zasługami prezesa ŚZŻAK jest to, co zrobił. Odmowę MON określił natomiast jako „podłą moralnie”.

 – To jest po prostu podłe moralnie. O zasługach majora Żukowskiego świadczy nie to, co dzisiaj mówi, tylko to co robił – mówi Zemke.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich miesięcy MON otrzymało 63 wnioski dotyczące nadania awansu oficerskiego członkom Światowego Związku Żołnierzy AK. Z 63 tylko wniosek w sprawie majora Żukowskiego został odrzucony. Pozostałe 62 wciąż czeka na rozpatrzenie ministerstwa.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również