Będą masowo zabierać prawa jazdy? Są już projekty zmian

Będą masowo zabierać prawa jazdy? Są już projekty zmian Źródło: Unsplash/why kei

Będzie można łatwiej stracić prawo jazdy. Szykowane są projekty zmian w prawie o ruchu drogowym, które znacznie zaostrzą wiele przepisów. Dużo łatwiej będzie o stratę prawa jazdy zwłaszcza w obliczu nowego przepisu.

W Polsce najłatwiej stracić prawo jazdy poprzez przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Od kiedy ten przepis wszedł w życie, kierowcy muszą bardziej uważać na swoją prędkość, a policja coraz częściej zabiera uprawnienia. To jednak nie koniec, planowane są kolejne obostrzenia.

Będzie łatwiej stracić prawo jazdy. Nowe przepisy

Od 1 lipca 2020, w życie mają wejść zmiany, które drastycznie zmienią przepisy. Prawo jazdy najłatwiej będzie stracić na podstawie przepisu o zatrzymaniu uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, niezależnie od tego, czy jedziemy w terenie zabudowanym, czy niezabudowanym. Przepis wcześniej obowiązywał jedynie w terenie zabudowanym, a teraz będzie rozszerzony.

To jednak nie koniec. Prawo jazdy będzie można stracić także za dwa inne, dosyć poważne wykroczenia. Pierwszym będzie wykonanie manewru omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwo pieszemu. Drugim wykroczeniem, za które stracimy prawo jazdy, jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio za nim. Oba te zachowania na drodze są skrajnie niebezpieczne, szczególnie dla pieszych, którzy widząc, jak jeden pojazd im ustępuje, nie widzą drugiego, który może próbować wyprzedzania.

ZDM szykuje ogromne zmiany w kwestii pierwszeństwa na przejściach dla pieszych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ogromną zmianą ma być również kwestia pierwszeństwa pieszych na przejściach. Zarząd Dróg Miejskich zgłosił poprawki, według których piesi powinni mieć pierwszeństwo przed przejściem dla pieszych (do tej pory mieli dopiero wtedy, kiedy byli bezpośrednio na przejściu). Wyłączone z tego przepisu mają być jedynie torowiska, ze względu na drogę hamowania pojazdów szynowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Złe wiadomości dot. emerytur. Prezydent wycofał się na ostatniej prostej
2. Sześcioraczki z Tylmanowej otrzymają niemal milion złotych pomocy na leczenie. Spadła na nie fala hejtu

Ponadto ZDM chce wykreślić z ustawy zakaz wchodzenia pieszego na przejście pod jadący pojazd. Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich, jeśli pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, nie może mieć zakazu wchodzenia na przejście prosto pod koła samochodu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Produkty o działaniu pobudzającym. Stanowią ciekawą alternatywę dla kawy
  2. Z ostatniej chwili: Robert Lewandowski kontuzjowany. Nie zagra przez dłuższy czas
  3. Ogromny dramat, morze łez, totalna rudera. Katarzyna Dowbor musiała natychmiast zareagować
  4. Beagle podbiegł do łóżeczka małego dziecka. Chwilę potem stało się niepojęte, mama musiała od razu zareagować
  5. Pitbull zapłodnił husky. Ich szczeniaki wyglądają oszałamiająco, to nie jest fotomontaż
  6. 99% ludzi nie rozpozna po żółtku i białku, które jajko jest najzdrowsze. Nr 1, 2 czy 3?

Źródło: Nasze miasto

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News