Zniknie najbardziej uciążliwy mandat dla kierowców. Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się go dostać

Zniknie najbardziej uciążliwy mandat dla kierowców. Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się go dostać Źródło: chuttersnap/Unsplash

Prawo jazdy, tablice rejestracyjne i inne kwestie istotne dla kierowców zostały poruszone w projekcie ustawy, który właśnie trafił z Sejmu do komisji infrastruktury. Kierowcy w kraju muszą się przyszykować na zmianę prawa. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, w końcu zniknie najbardziej uciążliwi mandat dla kierowców.

Prawo jazdy będzie można zostawić w domu. Trwają pracę nad ustawą, która zlikwiduje jeden z najbardziej uciążliwych mandatów. Kierowcy już zacierają ręce, wielu z nich musiało opłacać mandaty ze względu na brak tego dokumentu. Zgodnie z rządowym projektem kierowcy mają zostać zwolnieni z obowiązku posiadania go za każdym razem, kiedy prowadzą samochód. 

Prawo jazdy zostanie w domu. Wprowadzone zostanie ułatwienie dla kierowców

Prawo jazdy nie będzie musiało już znajdować się w portfelu kierującego samochodem, ale w przypadku kontroli drogowej, trzeba będzie mieć aplikację w telefonie. Obecnie za brak prawa jazdy podczas podróży samochodem można było otrzymać mandat w wysokości 50 złotych. 

 - Jednocześnie, w celu ustalenia tożsamości kierującego, organom kontroli ruchu drogowego będą udostępniane dane z Rejestru Dowodów Osobistych. Ustalenie tożsamości będzie możliwe na podstawie tych danych m.in. w zakresie wizerunku twarzy - fotografii gromadzonej w tym rejestrze - dodają urzędnicy. 

Oczywiście zmiana w prawie nie będzie oznaczać, że kierowcy będą mogli wsiadać za kierownicę bez prawa jazdy. Każdy kierowca będzie musiał przejść test na prawo jazdy i zmieć odpowiedni dokument. Zmienia się jedynie to, że Polacy nie będą zobligowani do posiadania go przy sobie podczas jazdy. 

Prawo jazdy zatrzymane przez policję - jak będzie wyglądać po zmianie przepisów?

Co więcej, zmiana prawa będzie widoczna także w sposobie, w jaki policja będzie zatrzymywać prawo jazdy. Taka sytuacja została wyjaśniona przez twórców nowej ustawy, którzy już w trakcie jej tworzenia, wiedzieli, że będzie to mogło być wykorzystywane przez nieuczciwych kierowców, jacy pomimo braku prawa jazdy, prowadzą samochody. 

- Przyjęto przepis analogiczny i spójny z przepisami dotyczącymi zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), co oznacza, że zatrzymanie wydanego w kraju prawa jazdy nastąpi przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji kierowców niezwłocznie po wystąpieniu przesłanek do zatrzymania. Przepis pozwala wyeliminować obecnie istniejącą sytuację, w której mimo zaistnienia przesłanek do zatrzymania dokument nie jest zatrzymywany – w przypadku gdy kierowca nie ma dokumentu przy sobie - przekazano. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prawo jazdy to nie wszystko, co się zmieni w ustawie

Po zmianie przepisów Straż Leśna i Straż Parku otrzyma dostęp do danych centralnej ewidencji pojazdów oraz z centralnej ewidencji kierowców, ponieważ są to ograny odpowiedzialne za kontrolę ruchu drogowego w lasach i parkach. Co więcej, zmieni się przepis w sprawie karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę. 

- W obecnych realiach funkcjonującego pełnego powiązania procesu rejestracji pojazdów z centralną ewidencją pojazdów oraz wobec zaproponowanej w ustawie możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zniesienia obowiązku wydawania nalepki kontrolnej jednakowo dla wszystkich właścicieli pojazdów - uznano, że brak jest zasadności oznaczania pojazdu nalepką kontrolną - wyjaśnili autorzy ustawy. 

Zmiany obejmą także tablice rejestracyjne

Kolejną ze zmian będzie zachowanie przez nowego właściciela samochodu tablic rejestracyjnych. Nowy właściciel nie będzie już zobligowany do zmiany nawet w przypadku zamieszkiwania w innym województwie. 

- W takim przypadku organ rejestrujący wydawałby właścicielowi pojazdu decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonywał legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych, co obniżyłoby wysokość opłat ponoszonych przez właściciela pojazdu związanych z rejestracją pojazdu o 99,50 zł, tj. o opłatę za wydanie: tablicy rejestracyjnej (np. samochodowej) – 80,00 zł, nalepki kontrolnej –18,50 zł i opłaty ewidencyjnej (łącznie 1,00 zł) - można przeczytać na stronie rządowej. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy od rana dostają pilnego SMS-a od rządowej komórki. Znamy jego treść, chodzi o poważne niebezpieczeństwo

2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny aktor

Kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać? Należy poczekać na komunikat ministra do spraw informatyzacji. Od tej chwili po trzech miesiącach nowe prawo powinno wejść w życie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIS ostrzega i wycofuje ulubiony przysmak każdego dziecka. Bardzo duże ryzyko
  2. Wzruszające wyznanie syna Dawida Kosteckiego. Ujawnił ostatnie słowa taty
  3. Robert Janowski dłużej nie mógł milczeć. Wyjawił całą prawdę, padło wiele gorzkich słów
  4. Chwilę przed własną śmiercią wyrzuciła swojego dzidziusia z okna. Powód odbiera mowę, nie da się nie płakać
  5. Tysiące Polaków trafi do specjalnego rejestru? Burza wokół kontrowersyjnego pomysłu
  6. Ukryta kamera zarejestrowała dziwne zachowanie mężczyzny. Nagrano, co robi z bezpańskim psem

źródło: dziennikpl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News