Nawet ci, którzy mają prawo jazdy od lat, będą zdziwieni. Weszły dziwne zmiany w kodeksie, których nieznajomość grozi wysokim mandatem

Nawet ci, którzy mają prawo jazdy od lat, będą zdziwieni. Weszły dziwne zmiany w kodeksie, których nieznajomość grozi wysokim mandatem Źródło: Unsplash/why kei

Prawo jazdy nie jest łatwo zdobyć, a jeszcze ciężej je zatrzymać. Policjanci mają wiele możliwości i łatwo mogą ukarać kierowców, którzy jeżdżą zbyt niefrasobliwie. Teraz będą mieli ich jeszcze więcej - nowe zmiany w kodeksie drogowym zaskoczą nawet najbardziej doświadczone osoby za kółkiem.

Prawo jazdy to rzecz bezcenna, zwłaszcza dla tych, którzy rano dojeżdżają do pracy i odwożą dzieci do szkoły. Niełatwo dbać o bezpieczeństwo na drogach - można się o tym dowiedzieć niemal każdego dnia, czytając kolejne raporty o wypadkach samochodowych.

Zmiany w kodeksie drogowym, które wejdą w życie 7 listopada, mają uczulić kierowców na niepozorne zachowania, które mogą stworzyć zagrożenie zarówno dla nich, jak i pieszych, a dzięki temu uchronić kierowców przed niebezpieczną jazdą. Przy okazji policjanci będą mieli nowe podstawy do "wlepiania" mandatów.

Prawo jazdy będzie można jeszcze łatwiej stracić

Dzięki nowelizacji prawa policjant przy kontroli drogowej ma się poczuć o wiele bezpieczniej. Po wezwaniu do zatrzymania się obowiązkiem kierowcy będzie poczekać, aż funkcjonariusz do niego podejdzie i wyda kolejne polecenie. Do tego czasu nie wolno mu nawet zgasić silnika. Jego wyłączenie i uruchomienie świateł awaryjnych może nastąpić tylko na wyraźne żądanie policjanta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- To świetne zmiany, patrząc na to, jak potrafią zachowywać się kierowcy w trakcie kontroli - powiedział w rozmowie Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Kierowca nie powinien też zdejmować rąk z kierownicy, w tym sięgać do kurtki po dokumenty. To kolejna regulacja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa policjantów. Chodzi tutaj o kierowców potencjalnie groźnych, np. uzbrojonych. Kierowca powinien pytać funkcjonariusza o każdą kolejną czynność, którą chciałby wykonać.

Policjanci będą mieli też prawo sprawdzić wnętrze samochodu

Podczas kontroli pojazdu kierowca ma obowiązek pozwolić policjantowi na sprawdzenie wnętrza pojazdu, a także bagażnika i komory silnika.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje żona słynnego aktora. Zamordował ją własny syn
2. Polka zamordowana. Jej mąż także, tragiczne informacje

- To kolejna dobra zmiana. Do tej pory trzeba się było sporo nagimnastykować, żeby móc skontrolować wnętrze auta - mówi Rafał Jankowski.

Zmianie uległy też regulacje dotyczące tego, gdzie może zostać zaparkowany radiowóz. Zgodnie z nowymi wytycznymi funkcjonariusze mają zezwolenie na parkowanie wszędzie, o ile nie sprawi to utrudnień w ruchu - w związku z tym niewykluczone, że będą zatrzymywali się też np. w zatoczkach autobusowych czy w miejscach, gdzie nie ma pozwolenia na parkowanie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy podatek to CIOS dla Polaków. Pozbawi pracy kilkadziesiąt tysięcy ludzi
  2. Danuta Wałęsa tym razem przesadziła. Jednym zdaniem rozwścieczyła miliony Polaków. To zabolało
  3. Zjadła obiad w restauracji Magdy Gessler i odkryła wielkie oszustwo na rachunku. Wykazała je i nie straciła ogromnych pieniędzy
  4. Wielkie gratulacje! Poszła na grzyby, znalazła najcenniejszy "okaz", który zmieni jej życie na zawsze
  5. Gwiazdor disco polo ożenił się i zorganizował kipiące przepychem wesele. Gdy pokazał zdjęcie żony, fanom opadły szczęki

źródło: polsat news

Następny artykuł