Ważna wiadomość dla wszystkich kierowców. Zapadł wyrok, o którym musi wiedzieć każdy, kto ma prawo jazdy

Ważna wiadomość dla wszystkich kierowców. Zapadł wyrok, o którym musi wiedzieć każdy, kto ma prawo jazdy Źródło: unsplash.com/Courtney Corlew

Prawo jazdy z bezterminowym terminem ważności obowiązywało do 19 stycznia 2013 roku. Wyrok, który wydał krakowski Sąd Administracyjny, jest ważnym dokumentem interpretującym prawo kierowców do posiadania takiego uprawnienia.

Prawo jazdy uzyskane przed 19 stycznia 2013 roku jest dokumentem wydanym bezterminowo. Oznacza to, że nie ma okresu ważności, po którym staje się nieaktywne. Po tej dacie w życie weszły nowe przepisy, które jasno oznaczały terminy wygaśnięcia ważności poszczególnych kategorii, na których prowadzenie kierowca zdobył uprawnienia. Interpretacja tego prawa nie była jednak do tej pory jasna. Dzięki wyrokowi, jaki wydał krakowski Sąd Administracyjny, kierowcy nie muszą się już martwić.

Prawo jazdy jest ważne bezterminowo, jeśli wydane było przed 19 stycznia 2013 roku

Sprawa dotyczyła kierowcy, który uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B zdobył w 2007 roku. Wtedy też zostało mu wydane prawo jazdy o bezterminowej ważności, zgodnie z obowiązującym prawem. Niedawno kierowca poszerzył swoje uprawnienia o kategorię A. Po złożeniu wniosku, odebrał nowy dokument, w którym ważność dla wszystkich kategorii oznaczono do 2034 roku. Po tym okresie musiałby znów przejść kontrolne badania.

Mężczyzna złożył skargę, tłumacząc, że jego poprzednie uprawnienie zostało zdobyte bezterminowo i takie powinno pozostać w myśl zasady, że prawo nie działa wstecz. Krakowski Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska kierowcy. Z wydanego prawa jazdy wynika, że organ ograniczył terminowo posiadane przez skarżącego, bezterminowe uprawnienie do kierowania pojazdami, chociaż czynność taka nie miała żadnych podstaw prawnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prawo jazdy pozostaje bezterminowe. Prawo nie działa wstecz

Wyrok ma ogromne znaczenie dla wszystkich kierowców. Oznacza to, że przy ewentualnej wymianie dokumentu przy rozszerzeniu uprawnień lub np. w związku ze zmianą nazwiska czy adresu zamieszkania, w nowym dokumencie przy uprawnieniach uzyskanych przed 19 stycznia 2013 roku, powinna jednak pojawić się kreska oznaczająca bezterminowe uprawnienia.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzeb Anny Jantar przyszło aż 40 tysięcy Polaków. To, jak wygląda jej grób dziś jest nie do uwierzenia
2. Kiedy strażacy odkopali 9-letnią dziewczynkę, już nie żyła. Ale to, co znaleźli pod jej ciałem, ścisnęło ich za gardło

W przypadku, kiedy kierowca po prostu wymienia prawo jazdy na nowe, nie będzie musiał również przechodzić żadnych dodatkowych badań lekarskich. Najstarsze z blankietów praw jazdy będą musiały zostać wymienione do 2033 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy HIT 
  2. Gdy panna młoda weszła do kościoła goście zaniemówili. Nawet ksiądz był zniesmaczony tym, co zobaczył
  3. Kamila poczuła ból w lewej nodze. Gdyby nie szybka reakcja, już by nie żyła
  4. Znaki zodiaku, które powinny uważać w długi weekend. 3 z nich będą miały wyjątkowego pecha
  5. Samolot spadł na dom Polaków, wbił się aż do piwnicy. Pilot zginął w męczarniach, rodzina straciła wszystko

źródło: Interia

Następny artykuł