Prawie każdy serial próbował "skoku przez rekina". Co to oznacza?

Prawie każdy serial próbował "skoku przez rekina". Co to oznacza? Źródło:

Każdy z nas ogląda jakieś seriale. Często można zauważyć, że w pewnym momencie zaczynają się nudzić i spada ich oglądalność. I właśnie w tym momencie następuje przełom. To się nazywa "skok przez rekina", ale wyjaśnijmy, na czym on polega.

Większość z nas nałogowo ogląda seriale. Dochodzi czasem do takich sytuacji, że nie potrafimy oderwać się od monitora czy telewizora, bo pragniemy obejrzeć jeszcze jeden odcinek. Prawie każdy ma po kilka sezonów. Mniej więcej po trzecim lub czwartym zaczyna nam się serial nudzić i nie wiemy, czy to zmęczenie, czy po prostu odcinek jest słaby. Wtedy następuje przełom. Twórcy głowią się jak znowu przyciągnąć ludzi do oglądania ich serialu, no bo słupki oglądalności muszą się zgadzać. Wówczas wpadają w ich mniemaniu na genialny pomysł. Nazywa się to "skokiem przez rekina". Ale skąd taka nazwa i co w ogóle oznacza ten termin?

Geneza terminu

Jest to dość proste do rozszyfrowania. Termin oznacza moment, w którym zostanie osiągnięta masa krytyczna i oglądalność drastycznie spada. W tym momencie scenarzyści łapią się brzytwy, żeby przyciągnąć przed telewizor dosłownie kogokolwiek, stąd irracjonalne zwroty fabularne lub wręcz głupie z punktu widza zmiany dotychczasowego klimatu serialu. Geneza samego sformułowania jest prosta. Kiedyś leciał serial pt. "Happy Days" emitowany w latach 1974-1984. W pewnym momencie, jak może się domyślić, oglądalność bardzo mocno spadła i twórcy serialu postanowili, że jedna z postaci dosłownie przeskoczy przez rekina. Nie przyniosło to zamierzonego efektu, chociaż serial leciał jeszcze kilka ładnych lat od tej akcji, ale termin zostanie już na zawsze.

Dziś seriale też to robią

Dziś seriale też stosują ten chwyt. Z różnymi skutkami, ale jest to popularny sposób, żeby ratować produkcje. Na pewno większość z nas jest w stanie wyłapać, w którym serialu i kiedy ta technika jest zastosowana. Dobrym przykładem jest serial "Dexter", kiedy to siostra głównego bohatera dowiedziała się o jego drugiej profesji. Nie zawsze "skok przez rekina" działa, ale jak to mówią, tonący brzytwy się chwyta, a twórcy seriali zrobią wszystko by wycisnąć z nich tyle, ile tylko się da. Źródło: onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News