Chociaż 100-lecie niepodległości obchodzić będziemy w roku 2018, już teraz zaczynają się pierwsze przygotowania do tego święta. Twarzą jednej z kampanii promujących 100-lecie niepodległości Polski będzie imigrant. Środowiska prawicowe w Polsce z pewnością nie będą zadowolone.

Rusza pierwsza w Polsce kampania promocyjna związana ze 100-leciem niepodległości. Jest organizowana przez prezydenta Szczecina, jej twarzami zaś będzie 5 osób. Jedną z nich jest 57-letni Syryjczyk Samir Zeair.

Samir Zeair jest lekarzem, transplantologiem i mieszka w Szczecinie od ponad 30 lat. Do Polski przyjechał w 1978 roku na studia medyczne. Pracował w kilku miastach w Polsce, aż w końcu, zupełnym przypadkiem, dostał pracę w szpitalu w Szczecinie.

Syryjczyk twarzą niepodległości Polski

Obecnie Syryjczyk sam jest ordynatorem w tym samym szpitalu. Kieruje oddziałem Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Chirurgii Naczyniowej. Uchodzi za jednego z najlepszych transplantologów w Polsce. Prócz pracy w szpitalu dr Zeair prowadzi także rodzinny biznes – restaurację z kuchnią syryjską. Jak sam jednak wyjaśnia – czuje się Polakiem.

– Czuję, że jestem obywatelem tego kraju. Czuję, że jestem stąd – twierdzi Samir Zeair. – Kiedy ktoś mnie pyta skąd jestem, to zawsze odpowiadam, że ze Szczecina. To jest mój dom. Tu mam przyjaciół, rodzinę – podkreśla.

Sprawę komentuje także prezydent miasta Piotr Krzystek. Zaznacza, że szczecińska historia jest szczególna w kontekście niepodległości Polski. Dlatego także akcja promocyjna musi być szczególna.

– Szczecin to miasto szczególne, które w 1918 roku nie było polskie. Dlatego też musimy szukać własnych sposobów na mówienie o stuleciu odzyskania niepodległości – zwraca uwagę Krzystek. – Nasze obchody będą otwarte na wszystkich, którzy o swojej niepodległości chcą opowiedzieć – dodaje.

Należy jednak podejrzewać, że środowiska prawicowe, szczególnie te narodowe nie wytrzymają tej propozycji. Można się zatem spodziewać znacznego sprzeciwu z ich strony.

fot. screenshot/mojaniepodleglosc.pl

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wiedziałeś, że te gwiazdy mają polskie korzenie?!


Czyimi potomkami są Katalończycy? 7 narodów, które nie mają własnego państwa

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.