Największe kłamstwo o 500 plus. Prawda was zaskoczy

Największe kłamstwo o 500 plus. Prawda was zaskoczy Źródło: Fot. Flickr.com

Program 500 plus od czasu wprowadzenia przyczynił się do wzrostu poparcia dla PiS i poprawienia się sytuacji materialnej milionów polskich rodzin. Wokół zasiłku narosło wiele mitów, a najważniejszy z nich okazał się kłamstwem. Prawda was zaskoczy.

Kosztujący niemal 25 miliardów złotych program 500 plus był flagową inicjatywą socjalną Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalnie jego pomysłodawcą był sam Jarosław Kaczyński, zasiłek był tylko początkiem całej listy podobnych. Władze dopłacają do mieszkań, leków czy wyprawek szkolnych, a wszystko w ramach "wstawania z kolan" i zwracania zabranych przez Platformę Obywatelską pieniędzy obywatelom, tak przynajmniej mówią nam politycy. Choć logistycznie i finansowo jest to oczywiście trudne, miliony uwierzyły w słowa premier Szydło, dla której "wystarczy nie kraść".

Największy mit o 500 plus

Głównym argumentem przeciwko rozdawaniu pieniędzy w nagrodę za walkę z niżem demograficznym, która miała doprowadzić do zastąpienia milionów emigrantów nowymi obywatelami, było rozleniwienie mające ogarnąć otrzymujących świadczenie. Chodziło tu głównie o kobiety, które zdaniem najzagorzalszych wrogów rozdawnictwa, chciały wręcz masowo rodzić dzieci, by nie musieć ruszać się z domów. Okazało się to nieprawdą, tak samo zresztą, jak przewidywania dotyczące zwiększonej dzietności. Faktem jest jednak, że część kobiet zaprzestała pracy zawodowej, ale nie jest to trend masowy. Ogółem między 2016 a 2017 rokiem zdezaktywizowało się zawodowo aż 100 tys. kobiet. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich odeszły z pracy. Część z nich także przestała jej szukać. Problem dotyczy w znacznej większości kobiet o niższym wykształceniu, niekorzystnej sytuacji materialnej i żyjących w słabo skomunikowanych rejonach kraju. Nie dotyczy on za to prawie w ogóle kobiet z większych ośrodków miejskich z lepszym wykształceniem i stałą pracą. Dane te pochodzą z badań Igi Magdy z Instytuty Badań Strukturalnych.

Jak otrzymać 500 plus?

Przyznawaniem pieniędzy zajmują się urzędy gminy lub miasta. W każdym z nich pracują odpowiednie przeszkolone w pracy przy programie osoby. Rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych, mogą dostać pieniądze na każde dziecko. Przekraczający ten próg otrzymają świadczenie na drugie dziecko i dalsze.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Syn Kory wystąpił w Dzień Dobry TVN! Kim są dzieci piosenkarki?
  2. Skandal w warszawskim szpitalu! Zażądali gotówki, pacjent zmarł
  3. Jak jej nie wstyd?! Znana z DDTVN celebrytka chciała wypromować się na pogrzebie Kory
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News