Praca w upały
pixabay.com
Maja Lachowicz - 26 Czerwca 2019

Pracownicy mają dość upałów. Masowo wpływają skargi na pracodawców

Praca w trakcie upałów jest wyjątkowo uciążliwa, a dodatkowo wielu pracodawców niestety wciąż nie przestrzega prawa. Z tego powodu pracownicy stracili już cierpliwość i masowo składają skargi w Państwowej Inspekcji Pracy.

Praca wykonywana podczas upałów daje się we znaki nie tylko pracownikom fizycznym. Wysoka temperatura panuje również w biurach i urzędach, gdzie niestety nie zawsze działa klimatyzacja. Tylko do połowy czerwca do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 150 skarg od pracowników, związanych z wysokimi temperaturami. 

Pracodawca zobowiązany jest do organizowania pracy w sposób zmniejszający uciążliwość upałów. W letnim czasie oznacza to m.in. zapewnienie bezpłatnych zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C.

Anna Lewandowska w bikiniAnna Lewandowska w bikini rozgorzała fanów do czerwoności. Prawdziwa boginiCzytaj dalej

Dostęp do napojów powinien być stały, w takiej ilości, aby zaspokoić potrzeby pracowników. Przy wykonywaniu tzw. prac brudzących na otwartej przestrzeni, pracodawca jest dodatkowo zobowiązany do zapewnienia minimum 90 litrów wody do celów higienicznych dziennie, na każdą osobę. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a pracownicy tracą już cierpliwość. 

Dopuszczalna temperatura

Przepisy prawa nie określają maksymalnej dopuszczalnej temperatury w czasie pracy, a jedynie minimalną. Wynosi ona 14 stopni C. przy pracy fizycznej, a w pomieszczeniach biurowych i tam gdzie odbywa się lekka praca fizyczna, 18 stopni C. Powietrze musi podlegać ciągłej wymianie, aby było świeże, a w pomieszczeniach nie może być wilgoci. Również nasłonecznienie musi być pod kontrolą, nawet jeśli temperatura jest regulowana przez klimatyzację.

W przypadku pracowników młodocianych określono maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniu. Pracę mogą wykonywać jedynie w warunkach, gdy temperatura powietrza nie przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza 65%. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

disco-poloStraszne choroby zniszczyły ich życie. Druzgocące dramaty gwiazd disco-poloCzytaj dalej

Jeśli w czasie upałów temperatura jest regulowana za pomocą wentylacji czy klimatyzacji i nie przekracza w pomieszczeniach dopuszczalnych norm, pracodawca jest zwolniony z obowiązku zapewnienia zimnych napojów. Sam fakt zamontowania systemu chłodzącego jednak nie wystarczy - musi on działać sprawnie i utrzymywać odpowiednie warunki w miejscu pracy, co często nie jest przestrzegane. 

Gdzie złożyć skargę?

Gdy warunki w miejscu pracy nie spełniają norm określonych przez prawo, np. gdy temperatura w biurze przekroczy 28 stopni, a pracodawca nie zapewni stałego dostępu do napojów, możemy złożyć skargę. W Państwowej Inspekcji Pracy lub poprzez stronę internetową możemy zawiadomić Okręgowego Inspektora Pracy, który jest zobowiązany przeprowadzić kontrolę, nie ujawniając danych osoby zgłaszającej skargę.

PIP ujawnił, że do 18 czerwca wpłynęło już 150 skarg. Pracownicy zgłaszają nieprawidłowości w wydawaniu napojów (106 zgłoszeń), oraz zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniach (44 skargi).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki sekret Roksany Węgiel wyszedł na jaw! Z wrażenia opadną wam szczęki!
  2. Henryka Krzywonos w dniu ślubu wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono jej ślubne zdjęcie. Nie poznacie legendy Solidarności!
  3. Zadyma w Biedronce! Szalona Polka rzuciła się na ekspedientkę, ochroniarz nie wiedział co robić
  4. Śmierć Grażyny wstrząsnęła Polakami. Są już wyniki badań laboratoryjnych
  5. Anna Lewandowska w bikini rozgorzała fanów do czerwoności. Prawdziwa bogini
  6. Jakim cudem nikt na to wcześniej nie wpadł? Genialny domowy sposób na schłodzenie napoju w mniej niż 2 minuty

marta kaczyńskaTak mieszka Marta Kaczyńska. Widok obrzydliwych luksusów powala na kolana [FOTO]Czytaj dalej

Źródło: Polsat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News