Zła wiadomość, wielu Polaków może dużo stracić. Mało kto wiedział

Zła wiadomość, wielu Polaków może dużo stracić. Mało kto wiedział Źródło: .

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich praca może zostać zaburzona niemiłą niespodzianką. Polacy mogą stracić wiele, wystarczy, że nie wiedzą o jednej ważnej rzeczy. Korzystając z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego możemy wiele stracić.

Praca zazwyczaj pozwala pracownikom na wzięcie urlopu, ale może ich spotkać nieprzyjemna niespodzianka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że korzystając z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego możemy pomniejszyć sobie liczbę przysługujących dni urlopu wypoczynkowego. Wystarczy nie dopilnować jednego, drobnego szczegółu. 

Praca z krótszym urlopem

Tuz po rozpoczęciu pandemii koronawirusa w Polsce, gdy pracodawcy nie mieli możliwości korzystania z pomocy tarcz antykryzysowych, niejednokrotnie wysyłali pracowników na bezpłatne urlopy. Niewiele osób wie jednak, że jeśli taka przerwa trwała dłużej niż 30 dni, pracodawca może zmniejszyć liczbę przysługujących nam dni urlopu wypoczynkowego. To jednak nie jedyna sytuacja, kiedy może dojść do takiej sytuacji.

Pracodawca ma prawo ingerować w wymiar naszego urlopu także w sytuacji, kiedy pracownik przez co najmniej 30 dni przebywał na urlopie wychowawczym, uczestniczył w przeszkoleniu wojskowym lub ćwiczeniach, przebywał w areszcie lub przez co najmniej miesiąc nie pojawiał się w pracy i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

- Prawo do zmniejszenia urlopu wypoczynkowego, po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności pracownika, przysługuje pracodawcy na podstawie art.155 [2] kodeksu pracy - przypominała Mirosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner gpkancelaria. Warto wiedzieć, że w innych przypadkach niż te wymienione, pracodawca nie ma prawa zmniejszyć pracownikowi wymiaru jego urlopu.

Do takich sytuacji należy np. przebywanie na L4, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Jeśli powodem naszej nieobecności był jednak któryś z powodów wymienionych w powyżej, ale trwał krócej niż 30 dni, pracodawca także nie ma prawa zmniejszyć naszego urlopu. 

Jeżeli natomiast kilka okresów naszej nieobecności trwało 30 dni lub dłużej, pracodawca może je zsumować, bez względu na przyczynę. Urlop można pomniejszyć jedynie w tym roku, w którym miała miejsce nieobecność, a następnie powrót do pracy. Jeśli urlop został wykorzystany wcześniej, pracodawca nie może skrócić tego, który przysługuje nam na kolejny rok. 

Dzisiaj grzeje: 1. Już oficjalne, minister Szumowski zdradził kiedy wróci jeden z uciążliwych nakazów. Prawdopodobieństwo jest realne

2. Sytuacja jest fatalna. Szczena z Chłopaków do wzięcia błaga o pomoc

3. Wraz z synem pojechał umyć samochód. Nikt nie podejrzewał, że dojdzie do tragedii

- W takim wypadku pracodawca dokonuje proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Polega to na tym, że od liczby miesięcy pozostawania w zatrudnieniu w danym roku odejmuje się 1/12 za każdy pełny miesiąc nieobecności pracownika w pracy - poinformowała Mirosława Strzec-Gwóźdź.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Była żona zrujnuje Piotra Żyłę? Eksperci apelują do popularnego skoczka
  3. Ależ afera, przerwano milczenie ws. nieślubnego dziecka księcia Karola. Media weszły w posiadanie niebywałych dowodów
  4. Polski polityk oskarżony o straszną zbrodnię. Media dotarły do niewyobrażalnych ustaleń
  5. Zła wiadomość, wielu Polaków może dużo stracić. Mało kto wiedział
  6. Nie ma odwrotu, Aleksander Kwaśniewski podjął niespodziewaną decyzję. Wielu nie dowierza
  7. Polak stworzył niezniszczalny materiał. Teraz może go wykorzystać wojsko
  8. Joanna Krupa przypadkiem pokazała kuchnię. Jest ogromne zaskoczenie, spodziewaliśmy się czegoś innego
  9. Dramat bohaterki „Nasz nowy dom”, straciła wszystko. Katarzyna Dowbor jest zrozpaczona

 

Źródło: Money PL

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News