Już niebawem tydzień pracy może zostać skrócony. Wiadomość, która ucieszy wielu Polaków

Już niebawem tydzień pracy może zostać skrócony. Wiadomość, która ucieszy wielu Polaków Źródło: Unsplash/Helloquence

Praca to nieodłączny element życia niemalże każdego Polaka. Spędzamy w niej co najmniej 40 godzin tygodniowo. Dla wielu to dużo, a czasami nawet zbyt dużo, aby znaleźć czas dla siebie i dla rodziny. Do Sejmu ma trafić projekt ustawy zmniejszającej tygodniowy wymiar pracy.

Praca potrafi zdominować życie człowieka, a on może nie być nawet tego świadom. Zgodnie z obecną ustawą, Polacy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin spędzają w niej co najmniej 40 godzin, a przecież nie raz zdarzają się sytuacje kryzysowe, w których niezbędne są nadgodziny. Partia Razem zamierza przeciwdziałać nadmiernemu eksploatowaniu pracowników przez przedsiębiorców, wprowadzając krótszy, 35-godzinowy tydzień pracy.

Praca po siódmej godzinie nierzadko traci sens

To nie pierwszy raz, kiedy otwarcie mówi się o tym, że ośmiogodzinny dzień pracy nie ma przyszłości. Już jakiś czas temu media obiegła informacja o rewolucyjnych badaniach, które wykazały, że większość pracowników byłoby w stanie wykonać wszystkie zadania oczekiwane od nich w pracy w czasie o połowę mniejszym. Nie oznacza to oczywiście, że dzień pracy powinien mieć tylko cztery godziny - w końcu nawet najbardziej zaangażowani pracownicy potrzebują chwili odpoczynku w trakcie wykonywania zadań. Jest to jednak wskazówka, w którym kierunku powinny zmierzać przyszłe regulacje.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Takich sugestii słucha posłanka Magdalena Biejat z Partii Razem, która w nowym rządzie zamierza postulować za oficjalnym skróceniem dla pracy - i to nie tylko dla posłów, ale dla wszystkich. Zaproponowany przez nią projekt mówi o 35 godzinach - czyli przeciętnie siedmiu dziennie.

Magdalena Biejat uzasadnia swoje postulaty

- Ośmiogodzinny dzień pracy został wywalczony przez pracowników sto lat temu. Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, nie ma powodu, żebyśmy pracowali tyle, co wtedy, gdy nie było nawet pralek, a po ulicach jeździły dorożki - powiedziała w rozmowie z mediami pomysłodawczyni zmian w legislacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Wypłynęły intymne zdjęcia Michała Szpaka. To zemsta jego przyjaciółki

2. Już 16 osób nie żyje. Niestety, napływają tragiczne informacje z polskich miejscowości, uważajcie na siebie

Posłanka mówi, że wprowadzenie tej niepozornej zmiany zrewolucjonizowałoby życie niejednego pracownika. Miałby więcej czasu dla siebie, dla rodziny, a także dla prac domowych, które w dobie intensywnego zaangażowania w pracę nieraz pozostają zaniedbane.

- Badania wskazują, że dzięki skróceniu czasu pracy jesteśmy bardziej wypoczęci i rzadziej chorujemy. Pięć dodatkowych wolnych godzin można też poświęcić na niezliczone prace domowe, a później -odpocząć - powiedziała Magdalena Biejat.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mandaty będą o wiele droższe. Nowy taryfikator ZWALA Z NÓG 
  2. Spuściła dziecko z oczu dosłownie na sekundę. Prawie doszło do tragedii, przerażające nagranie
  3. Ciężko uwierzyć własnym oczom. Korwin-Mikke pokazał grób rodzinny, niespotykany widok
  4. Grób "Babki z Kiepskich" to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Aktorka nie żyje już 12 lat
  5. Ujawnione tajemnice Chylińskiej rozdzierają serce. Niepojęty sekret dot. męża gwiazdy polskiej sceny muzycznej jest nadal pilnie strzeżony

źródło: popularne

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News