W listopadzie ubiegłego roku partia Marine Le Pen (Front Narodowy) otrzymała pożyczkę w wysokości 9 mln euro od rosyjskiego banku First Czech Russian Bank, którego właścicielem jest oligarcha Roman Popow, związany blisko z Kremlem. W ostatnich dniach grupa rosyjskich hakerów przekazała informację, że POŻYCZKA miała być „nagrodą” za poparcie i uznanie wyniku referendum na Krymie.

Wiadomości tekstowe, które mają skompromitować francuską partię zostały opublikowane przez serwis Mediapart. Warto wspomnieć, iż został założony on przez m.in. byłego redaktora naczelnego „Le Monde”, więc nie powinna dziwić lewicowa linia programowa tego SERWISU.

Sprawa jest o tyle dziwna, iż ujawnione wiadomości pochodzą z korespondencji szefa departamentu spraw wewnętrznych Kremla, Timura Prokopenki i niejakiego „Kostii”, który ma być proputinowskim uchodźcą, mieszkającym na południu Francji. Ważne jest też to, iż POŻYCZKI udzielono pod koniec listopada a wiadomości, które zostały ujawnione miały być wysłane w marcu.

Jak tłumaczy Marine Le Pen – pożyczka została udzielona przez bank rosyjski, gdyż banki europejskie (w tym francuski) odmówiły takiej transakcji. Ugrupowania lewicowe mocno krytykowały ową pożyczkę Frontu Narodowego, lecz np. w Polsce SLD chyba zapomniało o pożyczce moskiewskiej.

Prawdopodobnie upublicznienie tych sensacji ma zniechęcić wyborców do nacjonalistycznej partii. Już za 2 lata we Francji będą miały miejsce wybory prezydenckie i parlamentarne, w których duże szanse na sukces ma Front Narodowy. Warto zadać sobie pytanie kto chce wyautować i wyrzucić z gry partię Le Pen? Kampania na rzecz dyskredytacji niewygodnych partii ma się bardzo dobrze, lecz jak to wszystko się skończy? Miejmy nadzieję, iż prawda wyjdzie na jaw i skompromituje tych, którzy dzisiaj mącą w tej sprawie.

Na dzień dzisiejszy powiem tak – poczekałbym na większą ilość informacji dotyczących tego kim faktycznie jest „Kostia” oraz ustalenia tego czy ujawnione informacje pochodzą z telefonów komórkowych czy skrzynek mailowych. Obecnie jest wiele sprzecznych informacji, co do tego aspektu „afery”.

Zobacz również

Student prawa, pesymista. Sympatyk partii wolnościowych, przeciwnik totalitaryzmów. Polityczny i historyczny fanatyk. Prywatnie kibic Realu Madryt oraz Unii Tarnów. Kocha skandynawskie kryminały, w szczególności autorstwa Jo Nesbo.