W sobotnie popołudnie w poznańskim centrum miejsce miały dwie manifestacje. Jedna, która zrzeszała osoby solidarne z imigrantami, a druga była przeciwna napływowi obcokrajowców. Do starć nie doszło. Obie pilnowała policja.

Obie manifestacje zajęły charakterystyczne miejsca miasta. Ludzie, którzy brali udział w pikiecie popierającej imigrantów „Solidarni z migrantami” zajęli plac przez Zamkiem. Natomiast przeciwnicy imigrantów zebrali się pod Pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca. W efekcie jedni i drudzy ze sobą sąsiadowali.

Manifestację Solidarnych poparł Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Mimo pokojowego przebiegu pikiety, starali się ją zakłócić „antyimigranci”. Z ich ust dało się słyszeć wykrzykiwane słowa „Polska czysta, Polska biała, bez murzyna, bez pedała”.

https://www.youtube.com/watch?v=vscj5E1hzrk&feature=youtu.be

Mimo takich sytuacji nie wszyscy uczestnicy manifestacji z placu Mickiewicza w ten sposób wyrażali swą niechęć do przyjezdnych. Tak jak i „Solidarni z migrantami” antyimigranci zorganizowali przemówienia usprawiedliwiające ich stanowisko.

https://www.youtube.com/watch?v=NI7ht1PrFjU

Takie manifestacje mają miejsce nie tylko w Polsce. Coraz częściej odbywają się one w innych krajach Europy takich jak Słowacja czy Włochy. Podobnie jak w Poznaniu, często prezentowane są dwa rozbieżne głosy wobec polityki imigracyjnej.

Oto nagranie z ostatniej manifestacji antyimigracyjnej z Rzymu. W przeciwieństwie do poznańskich, podczas tej manifestacji doszło do aktów przemocy.

https://www.youtube.com/watch?v=Kv7xWxm_1BM

...

Zobacz również