Poznaliśmy związek między korzystaniem z portali społecznościowych a depresją

Poznaliśmy związek między korzystaniem z portali społecznościowych a depresją

Naukowcy ustalili związek między ilością mediów społecznościowych, na których udziela się dana osoba, a skłonnością do depresji i stanów lękowych. Twierdzą, że warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

Badanie wykonali naukowcy z Centrum Badań Mediów, Technologii i Zdrowia Uniwersytetu w Pittsburghu. Przeprowadzili sondaż w grupie 1787 Amerykanów w przedziale wiekowym od 19 do 32 lat.

Okazało się, że osoby korzystające z 7-11 różnych platform społecznościowych były trzykrotnie bardziej obciążone ryzykiem depresji i stanów lękowych, niż ludzie z kontami na dwóch tego typu portalach.

- Wykryte korelacje są na tyle silne, że mogą się okazać przydatne w praktyce lekarskiej. Psychiatrzy mogliby zwracać na nie uwagę i pytać pacjentów cierpiących na stany lękowe i depresję, czy korzystają z wielu platform społecznościowych, a także doradzać w kwestii tych potencjalnie ważnych czynników - piszą naukowcy w podsumowaniu badań.

Jednak badacze sami nie są pewni swojego odkrycia.

Na podstawie badania nie jesteśmy w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy osoby z depresją lub stanami lękowymi częściej udzielają się na licznych platformach społecznościowych, czy też rozbudowane aktywność w social media prowadzi do depresji i lęków. Tak czy inaczej, wyniki naszego studium mogą się okazać bardzo ważne - powiedział kierownik badania Brian A. Primack.

wk

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News