Media wszystko przemilczały. We Francji spłonęło wiele zabytkowych świątyń

Media wszystko przemilczały. We Francji spłonęło wiele zabytkowych świątyń Źródło: wikipedia/godefroyparis/

Pożar Katedry Notre Dame odbił się głośnym echem w mediach na całym świecie. Okazuje się, że w przeciągu ostatnich lat, we Francji spłonęło kilka innych, równie zabytkowych kościołów. Z jakiegoś powodu, ich zniszczenie nie było aż tak nagłaśniane, a doniesienie w ich kwestii mogą być naprawdę szokujące.

Ostatni pożar we Francji sprawił, że miliony osób na chwilę wstrzymało oddech. Zdjęcia stojącej w płomieniach Katedry Notre Dame w ułamku sekundy obiegły cały świat. Długo nie mówiono o niczym innym. Do sieci zaczynają jednak napływać informacje o innych, zniszczonych w ostatnich latach zabytkowych budowlach. Zapewne niejedna osoba o niektórych przypadkach nawet nie słyszała, bowiem z jakiegoś powodu, o nich mówiło się niewiele.

Pożar Notre Dame 

Przypominamy, że 15 kwietnia bieżącego roku, w płomieniach stanęła jedna z najważniejszych dla chrześcijan budowli. 400 strażaków przez wiele godzin walczyło o to, by uratować jak największą część Notre Dame. Nie było to jednak łatwe, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się niewyobrażalnie szybko i niszczył kolejne elementy świątyni. 

Choć praca straży była bardzo zacięta i wiele udało się ocalić, wciąż spora część została doszczętnie zniszczona. Pożar wywołał ogromne emocje, w związku z czym przez kilka kolejnych dni niemalże na całym świecie nie mówiono o niczym innym. Dopiero teraz, 10 dni po całym zdarzeniu temat ucichł, a w mediach zaczęły pojawiać się zupełnie inne doniesienia. Okazuje się, że w przeciągu kilku lat, we Francji spłonęło również wiele innych, równie zabytkowych budowli. Nie wiadomo jednak dlaczego nie mówiono wówczas o tym tyle, ile obecnie o Notre Dame. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Te pożary media przemilczały 

Zaledwie miesiąc przed pożarem w Notre Dame, w płomieniach stanął kościół pw. Świętego Sulpicjusza. Jest to niezwykle zabytkowa i ważna budowla, bowiem zostali w mniej ochrzczeni między innymi poeta Charles Baudelaire oraz markiz de Sade. Kościół został oddany do użytku w 1732 roku, a jego budowa trwała aż 140 lat. Na całe szczęście ogień szybko udało się opanować, a znajdującym się  nim wówczas osobom nic się nie stało. 

W ubiegłym roku natomiast spłonęła równie ważna budowla. Według oficjalnych doniesień, przyczyną, dla której kościół św. Jakuba w Grenoble stanął w ogniu, było spięcie w instalacji elektrycznej. Nie wykluczone jednak, że był to atak ze strony aktywistów, którzy zaledwie kilka dni wcześniej zniszczyli swoimi napisami mury świątyni. 

Rok 2016 był niezwykle "pechowy" pod względem zniszczeń zabytkowych budowli. W kościele św. Ludwika w Fontainebleau doszło do pożaru, w wyniku którego spłonęły XII-wieczny ołtarz a także XIV-wieczny posąg Matki Boskiej. Natomiast zaledwie kilka kilometrów dalej, również w stołecznym regionie Île-de-France, również został podpalony kościół. Sprawców niestety nie udało się ustalić. 

Co więcej, zabytkowe budowle we Francji spotykają się nie tylko z pożarami, ale również innego rodzaju dewastacjami. XIX-wieczna katedra św. Jakuba w Abbeville została zburzona, a następnie na jej miejscu został zaplanowany parking. 6 lat temu zburzony został również kościół św. Piotra w Gesté. 

Wszystkie te budowle, były równie zabytkowe i ważne co Katedra Notre Dame. Z nieznanych nikomu przyczyn, do ich zniszczenia media nie przywiązywały większej wagi, dlatego też większość osób, nie miała nawet okazji słyszeć o tych sytuacjach. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Dramat w domu Wałęsów! Danuta Wałęsa zdradziła całą PRAWDĘ o Lechu. Polacy będą WŚCIEKLI!
  2. Edyta Herbuś pokazała intymne zdjęcie z partnerem. Fani nie mogą uwierzyć, że wrzuciła TO do internetu
  3. 17 lat temu zmarł najśmieszniejszy aktor "Kiepskich". Dziś prawie nikt nie wie, gdzie jest grób artysty
  4. Właśnie ujawniono, jak wygląda syn Kaczyńskiej. Internautom aż opadły szczęki
  5. Media dotarły do szczegółów upojnej nocy partnera śp. Przybylskiej z kochanką. Sceny, jak z "50 twarzy Greya"
  6. Jackowski ma złe wiadomości dla Polaków. Plany na majówkę dla wielu legły w gruzach

Źródło: TVP.INFO

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News