Pożar katedry Notre Dame ugaszony. Jej odbudowa zajmie dziesięciolecia

Pożar katedry Notre Dame ugaszony. Jej odbudowa zajmie dziesięciolecia Źródło: Youtube

Pożar katedry Notre Dame ugaszony. Strażacy pracowali bez wytchnienia 9 godzin. Pożar zaczął się około 19. Przez szybkie rozprzestrzenianie się ognia akcja gaśnicza została zakończona oficjalnie o 4 nad ranem. Co z odbudową historycznej budowli?

Pożar katedry Notre Dame ugaszony. O 4 oczom gapiów ukazało się to, co pozostało z zabytku. Mimo że drewniany dach zajął się najszybciej i uległ zawaleniu, a iglica najwyższej wieży nie wytrzymała mocy płomieni, można mówić o cudzie. Szkielet budowli, dwie wieże i część sklepienia zachowały się, a najważniejsze dzieła i relikwie zostały wyniesione. Włodarze Francji i Paryża zapowiedzieli odbudowę katedry.

Ile zajmie odbudowa katedry?

Można martwić się jedynie zdaniem specjalistów. Zabrali już głos w relacjach z pożaru w wielu telewizjach. Podpierają się tym, ile trwała pierwotna budowa katedry.

Kamień pod budowę Notre Dame został położony w 1163 roku. Ukończenie budowli zajęło pokoleniom robotników aż 182 lata - oddano ją do użytku w 1345 roku. W ostatnich latach przez jej nawy przewinęło się około 13 milionów turystów rocznie. Co dalej z symbolem Paryża?

Specjaliści mówią bez ogródek - zajmie to dziesięciolecia. Trudno określić w tej chwili zakres prac i to, jak katedra zostanie odbudowana. Na pewno zostanie odbudowany dach, by chronić wnętrze i to co zostało, ale witraże i popularny "las Notre Dame" - zdobienia z ponad 1300 dębów na sufitach - są nie do odwzorowania.

Polska proponuje pomoc w odbudowie Notre Dame

Głos zabrał Piotr Gliński, podając do wiadomości, że "Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków". Już pół roku temu zapowiadał, że ma nadzieję, iż Polska będzie mogła przyczynić się do odnowienia jednej z kaplic katedry.

Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał zdanie ministra, że z chęcią Polska zaangażuje się w odbudowę i pomoc, a Beata Szydło poinformowała, że są różne formy i możliwości pomocy.

Francja może liczyć także na swoich rodaków i pokaźne sumy. Słynny miliarder Francois-Henri Pinault poinformował, że przeznaczy na odbudowę zabytku 100 milionów euro. 

W jakim stanie jest katedra Notre Dame?

Na chwilę obecną trwa dalsze sprawdzanie przez strażaków formy budynku po pożarze oraz przesłuchiwani są robotnicy biorący udział w renowacji. Wszystko zostanie podane do publicznej informacji na dniach.

Źródło: fakt24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News