Zginęło 16 posłów i senatorów. Sejm upamiętnia ofiary PW

Zginęło 16 posłów i senatorów. Sejm upamiętnia ofiary PW

Powstanie Warszawskie jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń w historii Polski, dyskusje o tym, czy powinno mieć miejsce, czy nie od wielu lat toczą się spory i niezależnie od tego jakie mamy zdanie na jego temat, niezmienny pozostaje fakt, że na zawsze zostawiło swój ślad w naszej tożsamości narodowej. Z okazji 74 rocznicy PW o godzinie 17:00 w Warszawie zawyją syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma.

1 sierpnia 1944 roku miała miejsce dramatyczna walka powstańców z przeważającymi siłami niemieckimi na terenie Warszawy, trwała ona 63 dni i pochłonęła ok. 200 tys. ofiar, z czego prawie 120-150 tys. było cywilami, którzy nie brali udziału w walkach. Do smutnej historii powstania zalicza się również wymordowanie ludności cywilnej niektórych dzielnic Warszawy, do tych tragedii należała m.in. rzeź Woli, Ochoty i Pacyfikacja Mokotowa. Wśród poległych znaleźli się także polscy parlamentarzyści, którzy zostali uczczeni w komunikacie wydanym przez Centrum Informacyjne Sejmu. Byli to:
 • Franciszek Drucki Lubecki,  ziemianin z okolic Brześcia nad Bugiem, senator II i III kadencji (1928-1935)
 • Joachim Hempel,  ziemianin z okolic Chęcin, senator I kadencji (1922-1927)
 • Józef Jankowski, działacz obozu narodowego, poseł I kadencji (1924-1927)
 •  Romuald Jarmułowicz, działach ruchu spółdzielczego, prezydent Częstochowy, senator I kadencji (1927)
 • Stefania Kudelska, założycielka Przysposobienia Wojskowego Kobiet, senator IV kadencji, posłanka V kadencji (1935-1939)
 • Michał Łazarski, działacz spółdzielczy z Podlasia, poseł II, III i IV kadencji, senator V kadencji (1928-1939)
 • Leon Łubieński, dyplomata w poselstwie polskim w Paryżu, senator I i II kadencji (1922-1930)
 • Stanisław Miłaszewski, dramatopisarz i poeta, senator V kadencji (1938-1939)
 • Zygmunt Nowicki, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, urzędnik polskiego konsulatu w Chicago, poseł I i II kadencji (1922-1930)
 • Stanisław Patek, minister spraw zagranicznych, poseł w Tokio i w Moskwie, ambasador w Waszyngtonie, senator IV i V kadencji (1936-1939)
 • August Popławski, ziemianin, publicysta i pisarz, wiceminister skarbu, senator III kadencji (1930-1935)
 • Władysław Psarski, przemysłowiec (przemysł cukrowniczy, naftowy i hutniczy), poseł III kadencji (1930-1935)
 • Antoni Puzyński, nauczyciel, poseł III kadencji (1930-1935)
 • Antoni Snopczyński, prezes Związku Rzemieślników Chrześcijańskich RP, poseł II, III i IV kadencji (1928-1938)
 • Helena Sujkowska, radna miasta Warszawy, senator V kadencji (1938-1939)
 • Leopold Tomaszkiewicz, działacz związkowy i robotniczy, publicysta, poseł II, III i IV kadencji, senator V kadencji (1928-1939)
-podano w komunikacie CIS.

Powstanie Warszawskie. Przyczyny i skutki.

Jedną z głównych przyczyn wybuchu Powstania Warszawskiego była chęć niedopuszczenia do uzależnienia kraju od ZSRR, ponieważ już na jesieni 1943 roku było wiadome, że Polska nie zostanie wyzwolona spod okupacji przez aliantów. Sama idea ogólnonarodowego powstania istniała od samego początku wojny i stanowiła podstawę sprzeciwu wobec nazistowskich Niemiec, którego skutkiem było m.in. Polskiego Państwa Podziemnego. Zaraz po wybuchu powstania w warszawie Hitler wydał rozkaz zniszczenia miasta: - To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Nie powinien pozostać kamień na kamieniu. Wszystkie budynki należy zburzyć aż do fundamentów. Pozostaną tylko urządzenia techniczne i budynki kolei żelaznej. - napisał w rozkazie. Skutkami powstania było zniszczenie ok. 25% powierzchni Warszawy, a także ogromne straty ludzkie. Szczególnym ciosem dla Polski była utrata kwiatu warszawskiej młodzieży, a także znaczne obniżenie morale wśród społeczeństwa po upadku i kapitulacji powstania 2 października 1944 roku. Dramat powstańców i ludności Warszawy nie poszedł na marne, na zawsze zostanie zapamiętany, a kolejne pokolenia Polaków będą uczyć się o prawdziwej odwadze, walce o wolność i patriotyzmie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niemcy: To Polacy tłumili Powstanie w warszawskim Getcie

PRZECZYTAJ TAKŻE: Powstanie Warszawskie po raz kolejny świętujemy klęskę!

PRZECZYTAJ TAKŻE: Powstanie Warszawskie- myśli zebrane.

Powstanie Warszawskie fot. wikipedia.org Powstanie Warszawskie fot. wikipedia.org Powstanie Warszawskie fot. wikipedia.org
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News